Kobieta Pracująca w „Czterdziestolatku”
Kobieta Pracująca, grana przez Irenę Kwiatkowską, to jedna z bohaterów serialu Czterdziestolatek (1974–1978) oraz filmu Motylem jestem, czyli romans 40-latka (1976). Postać ta występuje również w kontynuacji serialu, Czterdziestolatek. 20 lat później (1993).
Charakterystyka postaci
Kobieta Pracująca pojawia się epizodycznie w każdym odcinku Czterdziestolatka, przyjmując różne zawody, które są związane z fabułą. Jej charakterystycznym zdaniem jest: „…ja jestem kobieta pracująca – żadnej pracy się nie boję”. Choć w serialu przedstawiono ją jako mającą 32 lata, w rzeczywistości Kwiatkowska miała 62 lata, co podkreślało efekt ciężkiej pracy na jej wyglądzie.
Postać ta symbolizuje emancypację kobiet i wszechstronność zawodową, odnosi się do bohaterek propagandy socjalistycznej, ale w rzeczywistości stała się reprezentantką zaradności polskich kobiet. Nie jest zamężna ani nie ma dzieci, a jej problemy z utrzymaniem się w jednym zawodzie pokazują, że nie jest idealną pracownicą.
Popularność zwrotu „kobieta pracująca”
Zwrot „kobieta pracująca” zyskał popularność w Polsce jako określenie osoby wszechstronnej zawodowo, gotowej na nowe wyzwania. Został on użyty także przez takie postaci jak Lech Wałęsa.
Zawody wykonywane przez Kobietę Pracującą
W serialu Czterdziestolatek oraz filmie Motylem jestem pokazano 64 różne zawody, jakie wykonywała Kobieta Pracująca. Przykłady zawodów to:
- Nadinspektor schodów ruchomych
- Barmanka, pracownik pralni chemicznej
- Kierowca w Sanepidzie
- Młodsza fryzjerka
- Specjalistka do walki z piractwem powietrznym
W każdym odcinku, poza kilkoma wyjątkami, Kobieta Pracująca wspomina przynajmniej jedno inne zajęcie, co podkreśla jej różnorodność zawodową.
Podsumowanie
Kobieta Pracująca w Czterdziestolatku to nie tylko fikcyjna postać, ale także symbol wszechstronności i zaradności polskich kobiet. Jej różnorodne zawody oraz życiowa mądrość pozostają w pamięci widzów, a jej wpływ na język polski wciąż jest zauważalny.