Dzisiaj jest 18 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Kościół św. Augustyna i św. Jana Chrzciciela w Krakowie

„`html

Kościół św. Augustyna i św. Jana Chrzciciela

Kościół św. Augustyna i św. Jana Chrzciciela to rzymskokatolicki kościół parafialny oraz klasztorny norbertanek w Krakowie, zlokalizowany przy ul. Kościuszki 88. Wraz z klasztorem stanowi największy zabytek miasta po Wawelu.

Historia klasztoru

Klasztor został założony w II połowie XII wieku, a jego konsekracja miała miejsce prawdopodobnie w 1181 roku. Tradycja głosi, że fundatorem był rycerz Jaksa Gryfita, który po powrocie z wyprawy krzyżowej zbudował obiekt. Norbertanki przybyły z Doksau koło Pragi, a klasztor pierwotnie mógł być dwukonwentualny. Zniszczony przez Tatarów w XIII wieku, został odbudowany w latach 1255-1259.

Obecny wygląd kościoła pochodzi z lat 1596-1626, kiedy nastąpiła jego wielka przebudowa. W XVIII wieku wnętrze kościoła zyskało barokowe ołtarze boczne i klasycystyczną kolumnadę.

Młyn zwierzyniecki

Młyn przy klasztorze, wzmiankowany od 1254 roku, został zniszczony przez Szwedów w 1656 roku, ale szybko odbudowany. Ostatecznie zburzono go w 1908 roku w związku ze zmianą koryta Rudawy.

Tradycje i legendy

Kościół i klasztor są miejscem wielu tradycji krakowskich, w tym odpustu Emaus w Poniedziałek Wielkanocny oraz procesji Arcybractwa Męki Pańskiej. Legendy związane z klasztorem obejmują opowieści o Tatarach oraz postaci św. Bronisławy, która miała zniknąć w okolicy Kopca Kościuszki.

Legenda o dzwonie topielców

Jedna z legend dotyczy Dzwonu topielców, który został ufundowany przez kupca, jedynego ocalałego z nieszczęścia na Wiśle. Dzwon, mimo uszkodzenia, wzywał siostry do modlitwy za dusze topielców aż do 1917 roku, kiedy został zarekwirowany przez Austriaków.

Linki zewnętrzne

„`