Film dokumentalny „Witajcie w życiu”
„Witajcie w życiu” to polski film dokumentalny z 1997 roku w reżyserii Henryka Dederki, który bada działalność koncernu Amway w zakresie sprzedaży bezpośredniej.
Procesy sądowe związane z filmem
W 1997 roku Amway wytoczył proces karny autorom filmu, oskarżając ich o zniesławienie, oraz proces cywilny przeciwko producentom (TVP i Contra Studio). Proces karny został umorzony w 2003 roku z powodu przedawnienia. W 2004 roku Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił pozew cywilny, argumentując, że film miał charakter społeczny.
Amway odwołał się od tego wyroku do Sądu Apelacyjnego. Sąd uznał zarzuty zniesławienia za w dużej części uzasadnione i zakazał emisji filmu, nakładając na producentów obowiązek przeprosin w prasie oraz wpłaty 10 tys. zł na cele charytatywne.
Prawnicy producenta filmu odwołali się do Sądu Najwyższego, który skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia przez Sąd Apelacyjny. Sędzia Antoni Górski podkreślił, że film ma skomplikowaną strukturę i powinien być oceniany nie tylko pod kątem prawdy, ale także warsztatu artystycznego.
Emisja filmu
W 2001 roku Adam Bogoryja-Zakrzewski stworzył film dokumentalny „Szlaban”, dotyczący zablokowania emisji „Witajcie w życiu”. W 2009 roku planowano pokaz filmu podczas Warszawskiego Festiwalu Filmowego, lecz Telewizja Polska nie udzieliła licencji z powodu trwających procesów sądowych.
18 grudnia 2012 roku Sąd Okręgowy w Warszawie orzekł, że TVP może wyemitować film, ale z zastrzeżeniem usunięcia nieprawdziwych danych o strukturze dochodów korporacji.