Dzisiaj jest 26 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Przeczytaj w: 3 minut/y

Hołownia podejmuje decyzję w sprawie Romanowskiego

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia podpisał pełnomocnictwa na 2025 rok dla członków delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, jednak nie przyznał takiego pełnomocnictwa posłowi PiS, Marcinowi Romanowskiemu.

Stanowisko PiS w sprawie Romanowskiego

Po decyzji marszałka Sejmu Kancelaria Sejmu poinformowała, że pozostaje jedno wolne miejsce w delegacji, które jest przeznaczone dla przedstawiciela partii rządzącej.

Przypomnijmy, że 12 lipca 2024 roku Sejm uchylił immunitet Romanowskiemu oraz zgodził się na jego zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie. Mimo to, 16 lipca Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa oraz 27 września Sąd Okręgowy w Warszawie odrzuciły wniosek prokuratury o areszt, powołując się na immunitet, który Romanowski posiadał jako członek Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Z kolei 2 października ZPRE wyraziło zgodę na pociągnięcie go do odpowiedzialności karnej oraz jego zatrzymanie i areszt.

Osobiste tło sprawy Romanowskiego

Marcin Romanowski, były wiceszef Ministerstwa Sprawiedliwości, jest podejrzewany o szereg przestępstw związanych z Funduszem Sprawiedliwości. Prokuratura zarzuca mu m.in. udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz ustawianie konkursów dotyczących funduszu. Sąd orzekł o trzymiesięcznym areszcie dla polityka, a także wydano za nim list gończy oraz europejski nakaz aresztowania. W międzyczasie Romanowski ubiegał się o azyl polityczny na Węgrzech i obecnie przebywa w Budapeszcie.

Reakcje opozycji i Kancelarii Sejmu

Jarosław Kaczyński, prezes PiS, skomentował decyzję marszałka, podkreślając, że nie widzi powodów, dla których Romanowski nie mógłby zostać wysłany do ZPRE. Partia nie planuje zgłaszania innej kandydatury na to stanowisko.

Kancelaria Sejmu ogłosiła, że skład delegacji Sejmu i Senatu do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy będzie wyglądać następująco: w składzie stałych przedstawicieli znajdują się Paweł Jabłoński (PiS), Danuta Jazłowiecka (KO), Daniel Milewski (PiS), Wanda Nowicka (Lewica), Mirosław Adam Orliński (PSL), Ryszard Petru (Polska 2050), Agnieszka Pomaska (KO), Katarzyna Sójka (PiS) oraz Krzysztof Truskolaski (KO).

W gronie zastępców stałych przedstawicieli znajdą się Iwona Arent (PiS), Krzysztof Bosak (Konfederacja), Konrad Frysztak (KO), Patryk Jaskulski (KO), Jan Kanthak (PiS), Michał Krawczyk (KO), Aleksandra Leo (Polska 2050) oraz Kacper Płażyński (PiS).

(PAP)

Przyszłość polityczna oraz działania związane z Romanowskim i jego sprawą prawdopodobnie będą przedmiotem dalszej debaty publicznej. Czas pokaże, jak ta sytuacja wpłynie na relacje w obrębie władzy oraz w opozycji.

O autorze:

Remigiusz Buczek

Piszę tu i tam, a bardziej tu. Zainteresowania to sport, polityka, nowe technologie.
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest


0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie