Dzisiaj jest 15 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Odznaka harcerska „Za uratowanie życia”

Odznaka Harcerska „Za Uratowanie Życia”

Odznaka harcerska „Za Uratowanie Życia” to honorowe odznaczenie przyznawane przez Naczelnictwo Związku Harcerstwa Polskiego (ZHP) przed II wojną światową. Wprowadzono ją w maju 1916 roku w Królestwie Polskim.

Historia i Forma Odznaki

Odznaka początkowo miała formę ażurowego medalu o średnicy 25 mm, przypominającego rozetę. Na otoku widniał napis: „ZA URATOWANIE ŻYCIA. CZUWAJ„, a medal zawieszony był na trójkątnej, czerwonej wstążce. Pierwsze nadania miały miejsce w 1917 roku podczas pokazu skautowego w Warszawie, gdzie odznaczenia otrzymało 5 harcerzy i 3 harcerki.

Odznaka była przyznawana harcerzom i harcerkom za wyjątkowe bohaterstwo w ratowaniu życia, a organem nadającym było Naczelnictwo ZHP. W 1921 roku wprowadzono nową wersję regulaminu, co skutkowało powstaniem dwóch stopni odznaki: medalu srebrnego i brązowego. Medal miał wysokość 25 mm i był zawieszony na czerwonej wstążeczce. W przypadku wielokrotnego odznaczenia, na wstążeczce umieszczano złote gwoździe.

Nadania Odznaki

W latach 1921-1922 przyznano 10 odznak, w tym dla takich druhów jak Stanisław Baranowski i Eugeniusz Kroczewski. Od 1923 do czerwca 1939 roku nadano łącznie 63 odznaki, z czego 24 trafiły do harcerzy z Wielkopolskiej Chorągwi Harcerzy ZHP, co stanowiło 38% wszystkich nadanych wyróżnień.

Bibliografia

  • Tomasz Sikorski, Harcerskie Odznaki Honorowe 1916–1989, HOW, Kraków 1991.

Odznaka „Za Uratowanie Życia” pozostaje ważnym elementem historii harcerstwa i odznaczeń ZHP w II Rzeczypospolitej.