Dzisiaj jest 25 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Mikołaj Rychlik

Chcę dodać własny artykuł

Mikołaj Rychlik

Mikołaj Rychlik herbu Wręby (zm. po 1459) był dworzaninem królewskim, który podawał się za króla Władysława Warneńczyka. Pochodził z rodziny przybyłej na ziemię przemyską z Rusi, będąc synem Macieja, dziedzica Krukienic, spokrewnionego z biskupem prawosławnym Eliaszem.

Rychlik po raz pierwszy pojawia się w dokumentach w 1429 roku, prowadząc transakcje nieruchomościami w Przemyślu. Od 1431 roku był dworzaninem Władysława Jagiełły, a po śmierci króla w 1434 roku zarządzał rodzinnymi Krukienicami. Wspólnie z bratem uposażył tamtejszy kościół parafialny i uzyskał dla Krukienic prawa miejskie przed 1439 rokiem. W swoim życiu prowadził liczne procesy sądowe oraz dzierżył kilka wsi królewskich.

Około 1439 roku został dworzaninem Władysława Warneńczyka, towarzysząc mu w kampaniach wojennych, w tym w bitwie pod Warną w 1444 roku. Po tej bitwie przez kilkanaście lat nie było żadnych informacji na temat Rychlika. W 1459 roku pojawił się w Poznaniu, gdzie twierdził, że jest ocalałym królem Władysławem. Został jednak rozpoznany przez wojewodę poznańskiego Łukasza Górkę, który znał go z czasów dworskich.

Górka zamierzał skazać Rychlika na śmierć, lecz dzięki sprzeciwowi innych dostojników sprawa trafiła do sejm walnego. Mimo potwierdzenia oszustwa przez królową matkę Zofię, sejm nie wymierzył kary śmierci, a Rychlik spędził resztę życia w więzieniu.

Rodzina

Mikołaj Rychlik był żonaty z Gertrudą z Mzurowskich, córką stolnika przemyskiego Jana. Miał syna Jana oraz córki: Fennę, żonę Piotra Chynowskiego, oraz Jadwigę, żonę Aleksandra Drohojowskiego.

Podsumowanie

  • Mikołaj Rychlik herbu Wręby, dworzanin królewski
  • Podawał się za króla Władysława Warneńczyka
  • Pochodził z rodziny z Rusi, syn Macieja
  • Pierwsza wzmianka w 1429 roku
  • Dwornik Jagiełły i Warneńczyka
  • Przebywał w więzieniu po oszustwie w 1459 roku
  • Żonaty z Gertrudą, miał syna i dwie córki