Robert Lewandowski, Wojciech Szczęsny i ich koledzy z FC Barcelony rozpoczną w środę walkę o Superpuchar Hiszpanii. Od kilku lat turniej o to trofeum rozgrywany jest w Arabii Saudyjskiej. Powód? Oczywiście pieniądze.
Real Madryt, FC Barcelona (mistrz i wicemistrz kraju), Athletic Bilbao oraz RCD Mallorca (zdobywca i finalista Pucharu Króla) to drużyny, które powalczą o Superpuchar Hiszpanii 2025. Pierwszy półfinał, Bilbao — Barcelona, dziś o godz. 20. Drugi, Real — Mallorca, w czwartek o tej samej porze. Finał w niedzielę 12 stycznia.
Kraje arabskie nie od dziś robią wszystko, by ściągnąć do siebie wielki sport. W Arabii Saudyjskiej gra mnóstwo gwiazd z Cristiano Ronaldo na czele. Niedawno oficjalnie potwierdzono, że Saudyjczycy zorganizują mistrzostwa świata w 2034 r. — zaledwie 12 lat po mundialu w Katarze. To Rijad, a nie Las Vegas jest w ostatnich latach stolicą zawodowego boksu. Tam właśnie w zeszłym roku dwukrotnie walczyli giganci wagi ciężkiej: Ołeksandr Usyk i Tyson Fury. W krajach arabskich odbędą się też trzy wyścigi Grand Prix nadchodzącego sezonu Formuły 1.
Już kilka lat temu Saudyjczycy zapewnili sobie coroczny przyjazd gwiazd Barcelony i Realu. Ich rząd podpisał z Hiszpańskim Związkiem Piłki Nożnej (RFEF) umowę, na mocy której format krajowego Superpucharu zmieniono na turniej z udziałem czterech drużyn, rozgrywany w Arabii Saudyjskiej. Cena? Skromne 120 mln euro. Później umowę przedłużono jeszcze do 2029 r., według hiszpańskich mediów za nawet 320 mln euro.
Wszystko w cieniu oskarżeń Saudyjczyków o sportswashing, czyli tuszowanie wydarzeniami sportowymi reputacji kraju nadszarpniętej łamaniem praw człowieka (zwłaszcza kobiet i homoseksualistów). Hiszpanie sprawdzają zresztą też kulisy podpisania umowy. Niedawno „Marca” informowała, że trwa śledztwo w sprawie Gerarda Pique, którego firma miała pośredniczyć w negocjacjach. Władze interesują się też transakcjami na kontach byłego szefa RFEF Luisa Rubialesa.
Arabowie nie poprzestali na Superpucharze Hiszpanii. 5 stycznia w Dosze (Katar) Paris Saint-Germain pokonało 1:0 AS Monaco w meczu o Superpuchar Francji.
Dzień później w Rijadzie AC Milan zdobył Superpuchar Włoch, pokonując w finale Inter 3:2 (format turnieju był taki sam, jak w przypadku hiszpańskiego trofeum).
W obu tych przypadkach mecze o Superpuchar rozgrywane za granicą mają długą tradycję. Francuzi grali o to trofeum w Kanadzie (2009, 2015), Tunezji (2010), Maroku (2011, 2017), USA (2012), Gabonie (2013), Chinach (2014, 2018-19), Austrii (2016) i Izraelu (2021-22).
Włosi zaczęli „podróżować” z Superpucharem już w 1993 r., kiedy rozegrali go w Waszyngtonie. Do USA wrócili dekadę później, a w 2002 r. zagrali w Libii. Od kilkunastu lat o to trofeum grają głównie na wyjeździe: w Chinach (2009, 2011-12, 2015), Katarze (2014, 2016) oraz — nie mogło być inaczej — Arabii Saudyjskiej (2018-19 i od 2022 r.).
Wszystko wskazuje na to, że podobnych historii będzie coraz więcej — niezależnie od tego, czy Saudyjczycy nadal będą gwizdali na prawa człowieka. Mało kto zdobędzie się na podobny protest jak hiszpańska telewizja publiczna RTVE, która ogłosiła, że nie ma zamiaru pokazywać meczów rozgrywanych w Arabii Saudyjskiej.
Chętnych do transmitowania i oglądania największych gwiazd nie zabraknie. Również w Polsce. Trudno się dziwić, skoro gwiazdą Barcelony jest Robert Lewandowski, który „saudyjskie” mecze o Superpuchar lubi jak mało kto. Polak w dwóch poprzednich edycjach wprowadził swoją drużynę do finałów z Realem (rok temu przegrali 1:4, wcześniej wygrali 3:1). W każdym z czterech meczów, w których zagrał, strzelał gola. Czy tak samo będzie w tym roku?
Mecz Athletic Bilbao — FC Barcelona w środę 8 stycznia o godz. 20. Transmisja w Eleven Sports 1.
Czytaj też:
Przypominamy, że na YouTube działa nasz kanał Fakt Sport. Tam znajdziecie wszystkie nasze najnowsze produkcje wideo. Zapraszamy do subskrybowania.