Wyrok Sądu Najwyższego przyniósł dobre wieści dla emerytki, która skarżyła się na niewłaściwą informację ze strony Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) w sprawie dostępnych opcji emerytalnych. Sędziowie uznali, że nie poinformowano jej o wszystkich konsekwencjach związanych z podjętą decyzją. Czy ta sytuacja może zapowiadać zmiany w praktykach ZUS?
Niepełna informacja o emeryturze
Sprawa dotyczyła seniorki, która początkowo zdecydowała się na wariant emerytury mniej korzystny w dłuższej perspektywie. Adwokat reprezentujący kobietę, Konrad Giedroyc, zwrócił uwagę, że ZUS zaproponował jej opcję, która w krótkim okresie wydawała się bardziej finansowo atrakcyjna, jednak nie uwzględniała korzyści płynących z przeliczenia świadczenia po osiągnięciu 65. roku życia. Zgodnie z zapisami art. 26c ustawy emerytalnej, seniorka mogłaby otrzymać wyższe świadczenie, gdyby wcześniej została prawidłowo poinformowana o dostępnych alternatywach.
Obowiązki ZUS wobec świadczeniobiorców
Sąd Najwyższy w swoim uzasadnieniu wskazał, że ZUS ma obowiązek zapewnić świadczeniobiorcom kompleksowy obraz finansowych skutków ich decyzji. Wyrok może stanowić precedens dla podobnych spraw dotyczących działań ZUS. Eksperci podkreślają, że instytucja musi zmienić swoje podejście, aby beneficjenci mogli podejmować świadome decyzje odnośnie swoich świadczeń. To orzeczenie stanowi jasny sygnał, że błędne działania organów państwowych nie mogą podważać zaufania obywateli.
Niedoinformowani seniorzy
Problem niewłaściwego informowania o warunkach emerytalnych dotyczy tysięcy osób, a szczególnie narażeni są seniorzy, którzy przeszli na wcześniejsze emerytury przed 2012 rokiem. Wiele z tych osób, zwłaszcza kobiety z roczników 1949-1959 oraz mężczyźni z lat 1949-1954, otrzymuje minimalne świadczenia, nie zdając sobie sprawy z długoterminowych skutków swoich wyborów.
Kwestię zasadności wcześniejszych emerytur rozstrzygnie Trybunał Konstytucyjny
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 4 czerwca 2024 r. mógłby poprawić sytuację seniorów, gdyż TK uznał, że przepisy umożliwiające obniżenie świadczeń dla osób przechodzących na wcześniejsze emerytury są sprzeczne z konstytucją. Szacuje się, że w wyniku zmian, seniorzy mogliby zyskać nawet 1191 zł brutto więcej miesięcznie oraz wyrównanie sięgające 64 tys. zł. W grudniu „Fakt” informował, że ZUS wstrzymuje wypłaty z powodu nieopublikowania wyroku, przez co emeryci wciąż czekają na sprawiedliwość.