Dzisiaj jest 25 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Ekstremalne mrozy ustępują miejsca ociepleniu – prognozy na najbliższe dni

„Miniona noc była najzimniejsza tej zimy” – informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej na swoich profilach społecznościowych. W nocy z soboty na niedzielę w Nowym Sączu temperatura przy gruncie spadła do -20°C. Po raz pierwszy w tym sezonie mróz odczuwalny był także na Helu, a najniższe wartości temperatury zanotowano na południu Polski. IMGW prognozuje, że nadchodząca noc ma być już nieco cieplejsza.

Jak wynika z danych z instytucji IMGW, najzimniej było w województwie małopolskim. W Poroninie o godz. 5:00 termometry wskazały -17°C, a w Ratułowie i Niedzicy -niemal -15°C. W Nowym Sączu zanotowano blisko -14°C, a przy gruncie aż -20°C. W większych miastach, takich jak Jelenia Góra, Rzeszów czy Zakopane, temperatura wynosiła -12°C, natomiast w Krakowie i Włodawie -11°C.

Przewidywana pogoda na niedzielę

„Niedziela przyniesie kontynuację zimowej pogody” – zaznaczyła synoptyk IMGW, Dorota Pacocha. Stwierdziła, że na północy kraju będzie pochmurno, z możliwymi przejaśnieniami. W pozostałej części Polski przewiduje się umiarkowane zachmurzenie, które od południowego wschodu może się nasilać.

Zjawiska atmosferyczne będą się nasilały, a wraz z chmurami pojawią się opady śniegu. W rejonie południowego zachodu istnieje możliwość wystąpienia marznącego deszczu oraz deszczu ze śniegiem, co stwarza ryzyko gołoledzi. Przewidywana temperatura w niedzielę wyniesie -3°C na wschodzie, -1°C w centrum, oraz 1°C nad morzem. Wiatr w całym kraju będzie słaby lub umiarkowany.

Ciepły front w nadchodzących dniach

W nocy z niedzieli na poniedziałek nad Polską ma pojawić się ciepły front atmosferyczny, prowadzący do pełnego zachmurzenia. Na wschodzie kraju przemieszczać się będą opady śniegu, które z czasem mogą przekształcić się w deszcz i deszcz ze śniegiem.

„W większości obszaru kraju będzie ślisko” – podkreśliła ekspertka. Oczekiwana temperatura to -5°C na wschodzie, -2°C w centrum oraz 2°C w południowo-zachodniej Polsce. Wiatr osłabnie, ale w rejonach podgórskich i nad morzem może być dość silny, a jego porywy w zachodnich i nadmorskich częściach kraju mogą osiągnąć 55 km/h, w okolicach Bieszczad do 70 km/h. Wysokie w górach porywy mogą sięgać nawet 100 km/h.

Zgodnie z przekazem IMGW, ciepły front atmosferyczny przyniesie odwilż, co znacznie podniesie temperatury na początku nadchodzącego tygodnia. Od poniedziałku można spodziewać się, że w większości regionów słupki rtęci będą wskazywać dodatnie wartości. W Święto Trzech Króli prognozy osiągną maksymalne wartości od 1°C na Suwalszczyźnie, przez 6°C w centrum, do 10°C i 11°C na zachodzie oraz w południowym zachodzie.

Wiatr ma pozostać przeważnie umiarkowany, z porywami do 60 km/h w podgórskich rejonach i 70 km/h w Bieszczadach. W górach porywy mogą dochodzić do 100 km/h, w Sudetach natomiast powinny osłabnąć do 70 km/h.

Źródło/foto: Interia

O autorze:

Remigiusz Buczek

Piszę tu i tam, a bardziej tu. Zainteresowania to sport, polityka, nowe technologie.
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie