Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Nizina Naddunajska (Słowacja)

Nizina Naddunajska

Nizina Naddunajska (słow. Podunajská nížina) to największy niziny region Słowacji, położony w zachodniej części kraju, jako przedłużenie Małej Niziny Węgierskiej. Granice Niziny wyznaczają: Małe Karpaty od zachodu, różne pasma górskie na północy oraz Wyżyna Krupińska i wzgórza Börzsöny od wschodu, a na południu – rzeka Dunaj.

Reklama

Powierzchnia Niziny wynosi około 10 000 km², a wysokość nad poziomem morza waha się od 110 do 250 m. Region dzieli się na dwie części: Pogórze Naddunajskie (podunajská pahorkatina) na północy oraz Równinę Naddunajską (podunajská rovina) na południu. Wschodnia część Niziny jest urozmaicona przez liczne wzgórza, z najwyższymi punktami: Chrbát (271 m), Modry Vrch (251 m) oraz Jablonec (272 m). Nizina charakteryzuje się płaskim terenem, poprzecinanym dolinami rzek i sztucznymi kanałami, a Mały Dunaj tworzy tu największą w Europie rzeczną wyspę, Žitný ostrov.

Klimat i Gospodarka

Nizina Naddunajska to najcieplejsza i najbardziej nasłoneczniona część Słowacji, co sprzyja intensywnemu rolnictwu. Region jest w większości zagospodarowany rolniczo, z użytkami ornymi, winnicami, sadami i ogrodami. W dolinach rzek występują łąki oraz podmokłe lasy łęgowe.

Reklama
  • Gleby: żyzne aluwialne, głównie z naniesień Dunaju.
  • Brak znaczących bogactw mineralnych, z wyjątkiem surowców budowlanych.
  • Obecność licznych źródeł wód termalnych i mineralnych (do 92 °C).
  • Niewykorzystane zasoby energetyczne Dunaju i Wagu.

Demografia i Infrastruktura

Nizina Naddunajska jest najbardziej gęsto zaludnioną oraz rozwiniętą częścią Słowacji. Największym miastem regionu jest Bratysława, a inne znaczące miejscowości to:

  • Trnawa
  • Nitra
  • Nowe Zamki
  • Komárno

Wszystkie te miasta pełnią rolę ośrodków przemysłowych, z różnorodnym przemysłem, od tradycyjnego po nowoczesne technologie. Region jest dobrze skomunikowany dzięki sieci dróg i linii kolejowych, a w Bratysławie, Komárnie i Šturovie znajdują się porty żeglugi dunajskiej.

Południowa część Niziny jest zamieszkana przez mniejszość węgierską, która stanowi 90% ludności w powiatach Komárno i Dunajská Streda. Administracyjnie Nizina Naddunajska należy do trzech krajów: bratysławskiego, trnawskiego i nitrzańskiego.

Reklama

Bibliografia

  • Czechosłowacja. Mapa przeglądowa Europy, skala 1:1 000 000, Państwowe Przedsiębiorstwo Wydawnictw Kartograficznych, Warszawa 1973
Reklama