Dzisiaj jest 11 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Scholz kieruje nietypowe słowa do Tuska, zaskakując opinię publiczną

1 stycznia 2025 roku niemieccy politycy nawiązali do polskiego języka w swoich wystąpieniach online. Kanclerz Niemiec Olaf Scholz oraz Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej, zamieścili wpisy w serwisie X z okazji rozpoczęcia przez Polskę półrocznej prezydencji w Unii Europejskiej.

POLSKA PREZYDENCJA I EUROPEJSKA WSPÓŁPRACA

„Z nowym rokiem zaczynamy polską prezydencję w Radzie UE. W obliczu wielu obecnych wyzwań współpracujemy w imię silnej Europy. Drogi Donaldzie Tusku, działamy wspólnie jako dobrzy przyjaciele” — napisał kanclerz Scholz w swoim noworocznym wpisie. Z kolei von der Leyen powitała Polskę, zaznaczając: „Cieszę się, że polska prezydencja skoncentruje się na bezpieczeństwie naszej Unii w jego różnych aspektach. W pierwszej połowie 2025 roku planujemy uruchomienie wielu ważnych inicjatyw. Jestem wdzięczna za determinację i europejski duch Polski, które stoją po naszej stronie” — dodała, posługując się angielskim.

Również Roberta Metsola, przewodnicząca Parlamentu Europejskiego, dołączyła do grona osób, które nawiązały do kwestię prezydencji w swoim wpisie po polsku. „Nowy rok, nowa prezydencja w Radzie UE. Mój drogi @donaldtusk, życzę Tobie i @POLAND25EU powodzenia w nadchodzących sześciu miesiącach. Ufam, że Twoje przywództwo wzmocni wizję i skuteczność naszej Unii. Liczę na bliską współpracę” — napisała Metsola.

HISTORIA POLSKIEJ PREZYDENCJI

Polska przejęła prezydencję w Radzie Unii Europejskiej 1 stycznia, zastępując Węgrów. Uroczysta inauguracja nowej prezydencji planowana jest na 3 stycznia. To już druga kadencja Polski w tym zakresie; pierwszy raz nasz kraj pełnił tę rolę w drugiej połowie 2011 roku. Tegoroczne hasło przewodnie prezydencji brzmi: „Bezpieczeństwo, Europo”, a Polska zamierza skupić się na siedmiu jego aspektach: zewnętrznym, wewnętrznym, informacyjnym, ekonomicznym, energetycznym, żywnościowym i zdrowotnym.

ROLA PREZYDENCJI W RADZIE UE

Prezydencja w Radzie UE odbywa się w cyklu rotacyjnym, gdzie każde państwo członkowskie sprawuje ją na przemian, zaczynając od stycznia lub lipca. Obowiązki państwa przewodniczącego obejmują m.in. ustalanie porządku obrad i prowadzenie negocjacji z innymi krajami członkowskimi.

W ciągu nadchodzących sześciu miesięcy w Polsce planowane jest zorganizowanie ponad 300 spotkań urzędniczych i ministerialnych, w tym 22 nieformalnych rad z udziałem ministrów Unii Europejskiej. Na początku, 21-22 stycznia, odbędzie się spotkanie ministrów edukacji, a pod koniec stycznia, 30-31, ministrowie sprawiedliwości i spraw wewnętrznych będą mieli swoje obrady. Warto jednak zauważyć, że nieformalny szczyt unijnych przywódców nie odbędzie się w Polsce, a planowany jest na 3 lutego w Brukseli.

Jak widać, Polska staje przed wieloma wyzwaniami i szansami, które niesie ze sobą prezydencja. Czas pokaże, jak zostaną one wykorzystane i jakie efekty przyniosą dla całej Unii Europejskiej.

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie