Elon Musk jest postrzegany jako osoba uzależniona od chińskiego rządu, co może wprowadzać zagrożenie dla bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych. Takie obawy wyraził emerytowany amerykański generał Russel L. Honoré w artykule opublikowanym na łamach „New York Timesa”. Były dowódca amerykańskiej dywizji w Korei Południowej zwraca uwagę na to, że miliarder będzie odgrywał kluczową rolę w gabinecie prezydenta Donalda Trumpa, a konkretnie jako szef rządowej komisji ds. zmniejszenia biurokracji.
BLISKIE POWIĄZANIA Z CHIŃSKIM RZĄDEM
Generał Honoré zauważa, że Musk oraz jego firma SpaceX zostali już objęci federalnym śledztwem ze względu na brak informacji dotyczących spotkań z zagranicznymi liderami. Podkreśla, że to tylko pierwszy sygnał problemów. W jego ocenie, powiązania Muska z chińskim rządem powinny być przedmiotem niepokoju dla nowej administracji w USA, jako że mogą zagrażać krajowym interesom i bezpieczeństwu.
POTENCJALNE ZAGROŻENIE DLA BEZPIECZEŃSTWA NARODOWEGO
Honoré wskazuje też, że Musk zaciągnął pożyczkę w wysokości co najmniej 1,4 miliarda dolarów od banków kontrolowanych przez chiński rząd, co wspiera powstanie ogromnej fabryki Tesli. Ta fabryka ma odpowiadać za więcej niż połowę światowej produkcji Tesli w trzecim kwartale 2024 roku. Generał przytacza także, że chińskie prawo pozwala Partii Komunistycznej na żądanie od firm realizujących interesy w Chinach informacji wywiadowczych, co może stwarzać ryzyko ujawnienia wrażliwych danych.
ZWIĄZKI Z DONALDEM TRUMPEM
W relacjach między Muskiem a Trumpem, które początkowo wzbudzały zdziwienie, z czasem pojawiły się coraz większe wątpliwości. Wspólnie krytykowali projekt ustawy o wydatkach Kongresu, co mogło wskazywać na ich silne powiązania. Musk ma również stanąć na czele nowo powołanego Departamentu Efektywności Rządu, działając razem z byłym kandydatem na prezydenta, Vivekiem Ramaswamym. Ramaswamy sam również wyraził obawy odnośnie możliwości związanych z bezpieczeństwem narodowym, sugerując, że Musk może się podporządkować chińskim liderom w razie potrzeby.
MONOPOL SPACEX I OBSESJA NA BEZPIECZEŃSTWO
Honoré zauważa, że SpaceX niemal monopolizuje wystrzeliwanie amerykańskich rakiet, co stawia Stany Zjednoczone w niekorzystnej sytuacji wobec potencjalnych zagrożeń ze strony Chin. Obawy generała dotyczą także tego, czy nowa administracja poważnie podejdzie do wskazanych zagrożeń. Podkreśla, że finansowe wsparcie Muska na rzecz Trumpa nie powinno być powodem do ignorowania problemów dotyczących bezpieczeństwa narodowego.
Na koniec Honoré stwierdza, że jeżeli nowa ekipa prezydencka rzeczywiście uważa swoje zapowiedzi za ważne, powinna natychmiast podjąć kroki przeciwko zagrożeniom, które mogą wyniknąć z bliskich relacji Muska z Chinami. Stawka w tej grze jest zbyt wysoka, aby móc ją bagatelizować.
Źródło/foto: Interia