Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Kiriłł Mierieckow

Kiriłł Afanasjewicz Mierieckow

Kiriłł Afanasjewicz Mierieckow, ur. 7 czerwca 1897 w Nazariewie, zm. 30 grudnia 1968 w Moskwie, był marszałkiem Związku Radzieckiego oraz znaczącym dowódcą wojskowym. Służył w Armii Czerwonej od 1918 roku, a jego kariera wojskowa obejmowała kluczowe stanowiska, w tym szefa Sztabu Generalnego RKKA oraz dowódcy wielu frontów podczas II wojny światowej.

Reklama

Życiorys

Dzieciństwo i młodość

Mierieckow wychował się w rodzinie chłopskiej. Po ukończeniu szkoły podstawowej pracował jako ślusarz. W 1917 roku wstąpił do partii komunistycznej, a w 1918 roku został komisarzem politycznym w Armii Czerwonej, gdzie szybko awansował.

Dwudziestolecie międzywojenne

W czasie wojny polsko-bolszewickiej pełnił funkcję zastępcy szefa sztabu 4 Dywizji Kawalerii. Ukończył radziecką Akademię Wojskową w 1921 roku, a następnie zajmował różne stanowiska w Moskiewskim Okręgu Wojskowym. W latach 1936-1937 był doradcą wojskowym w Hiszpanii podczas wojny domowej.

Reklama

II wojna światowa

W 1938 roku dowodził Nadwołżańskim i Leningradzkim Okręgiem Wojskowym. Po niepowodzeniach w wojnie zimowej z Finlandią, Mierieckow objął dowodzenie 7. Armią, zdobywając Wyborg. W marcu 1940 roku został uhonorowany tytułem Bohatera Związku Radzieckiego. Dowodził różnymi frontami, w tym Wołchowskim i Karelskim, a 26 października 1944 roku awansował na marszałka ZSRR.

Okres powojenny

Po wojnie Mierieckow dowodził kilkoma okręgami wojskowymi oraz pełnił funkcję zastępcy ministra obrony. Był deputowanym do Rady Najwyższej ZSRR przez pięć kadencji. Zmarł w 1968 roku i został pochowany na Placu Czerwonym w Moskwie.

Awanse i odznaczenia

  • Generał armii – 4 czerwca 1940
  • Marszałek Związku Radzieckiego – 26 października 1944

Otrzymał liczne odznaczenia, w tym Medal „Złota Gwiazda” Bohatera Związku Radzieckiego oraz Order Zwycięstwa. Był wielokrotnie odznaczany Orderem Lenina i innymi medalami za zasługi wojskowe.

Bibliografia

  • K. Mierieckow – Pół wieku w mundurze, Warszawa 1971
  • Mała Encyklopedia Wojskowa, t. II, Wyd. MON, Warszawa 1971
  • Encyklopedia II wojny światowej, Wyd. MON, Warszawa 1975

Mierieckow pozostawił po sobie znaczący ślad w historii ZSRR, jako jeden z kluczowych dowódców w czasie II wojny światowej i architekt powojennej struktury obronnej ZSRR.

Reklama
Reklama