Dzisiaj jest 12 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Prokurator krajowy komentuje decyzję PKW: „To kwestia polityczna”

W wywiadzie dla programu „Pytanie Dnia” emitowanego w TVP Info Dariusz Korneluk, prokurator krajowy, podkreślił, że decyzja Państwowej Komisji Wyborczej w sprawie finansowania Prawa i Sprawiedliwości nie powinna być komentowana przez prokuraturę, ponieważ ma ona charakter polityczny. Prokurator odniósł się również do bieżących spraw związanych z poszukiwaniami Marcina Romanowskiego oraz działaniami wobec Daniela Obajtka.

SPRAWY DOTYCZĄCE WYBORÓW PARLAMENTARNYCH

Korneluk zaznaczył, że prokuratura prowadzi działania w sprawach związanych z procesem wyborów parlamentarnych. Wspomniał o wniosku o uchylenie immunitetu dla szefa Rządowego Centrum Legislacji, który w czasie kampanii wyborczej zatrudniał osoby w RCL-u do pomocy w swojej działalności politycznej, co naruszało zasady przejrzystości.

KONTROWERSJE I OSKARŻENIA

W odniesieniu do krytycznych uwag Romana Giertycha, Korneluk stwierdził, że kwestie będące przedmiotem oskarżeń powinny być rozwiązywane przez prokuraturę, a nie na platformach społecznościowych. Giertych zwrócił uwagę na zastraszanie urzędników przez PiS, a Korneluk zareagował stanowczo, podkreślając, że prokuratura działa w granicach swoich kompetencji.

SPRAWA MARCINA ROMANOWSKIEGO I JEGO UCIECZKA

Prokurator został zapytany o będącego w powinności poszukiwany Marcin Romanowskiego oraz przeszukania klasztoru dominikanów w Lublinie, w którym mogło przebywać polityczne poszukiwany. Korneluk stwierdził, że ucieczka Romanowskiego na Węgry nie wpływa na toczące się postępowanie dotyczące Funduszu Sprawiedliwości. Dodatkowo wyjaśnił, że prokuratorzy zamierzają rozszerzyć wniosek o uchwałę immunitetu posła Romanowskiego o dodatkowe zarzuty, w tym dotyczące znacznej kwoty przywłaszczenia mienia.

PRZESZUKANIE KLASZTORU I PROFESJONALIZM POLICJI

W kontekście przeszukań w klasztorze prokurator zwrócił uwagę, że działania były wynikiem zgłoszenia o danym miejscu pobytu Romanowskiego, a operacja została przeprowadzona w sposób profesjonalny, co zapobiegło ewentualnym błędom ze strony prokuratorów. Jednocześnie Korneluk nie chciał ujawniać źródła informacji, która doprowadziła do przeszukań.

IZOLACJA DANIELA OBAJTKA

Prokurator krajowy odniósł się także do kwestii immunitetu europosła Daniela Obajtka. Korneluk zasugerował, że jeżeli prokuratura miałaby jakiekolwiek wątpliwości, nie wystosowałaby wniosku o uchwałę immunitetu do Parlamentu Europejskiego w związku z rzekomymi nadużyciami finansowymi w Orlenie. Na koniec dodał, że złożone przez Obajtka wyjaśnienia będą kluczowe dla dalszego dochodzenia.

FINALIZACJA AUDYTU

Na zakończenie Korneluk ogłosił, że jutro zostanie zakończony audyt dotyczący „kontrowersyjnych spraw” za kadencji Prawa i Sprawiedliwości. Prokurator zapewnił, że raport obejmie wstępnie 200 spraw, z których wiele zostało przeprowadzonych w sposób nieprofesjonalny. Pełne wyniki audytu mają być opublikowane w styczniu, daleko jednak jeszcze od dokładnego rozliczenia się z przeszłością. Czy to początek prawdziwej reformy w prokuraturze, czy może tylko fasada obliczona na społeczeństwo? Czas pokaże.

Źródło/foto: Onet.pl
Albert Zawada / PAP

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie