Dzisiaj jest 25 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Ocelot argentyński

Chcę dodać własny artykuł

Ocelot Argentyński

Ocelot argentyński, znany również jako kot argentyński czy kot Geoffroya (Leopardus geoffroyi), to gatunek drapieżnego ssaka z podrodziny kotów (Felinae) w rodzinie kotowatych (Felidae). Jego zasięg występowania obejmuje południową Amerykę Południową, w tym południową Boliwię, Chile, Argentynę, Brazylię, Paragwaj i Urugwaj.

Taksonomia

Gatunek został po raz pierwszy opisany w 1844 roku przez francuskich zoologów Alcide d’Orbigny i Paula Gervaisa jako Felis geoffroyi, a jego holotyp pochodzi z brzegu rzeki Río Negro w Patagonii. Ostatnie badania mikrosatelitarne i mitochondrialnego DNA sugerują, że L. geoffroyi zachował dużą populację panmiktyczną od czasu oddzielenia od linii L. pardalis. Analizy filogenezy nie wykazały istnienia podgatunków, co czyni ten gatunek monotypowym.

Etymologia

  • Leopardus: „lampart, pantera”
  • geoffroyi: na cześć prof. Étienne Geoffroy Saint-Hilaire.

Charakterystyka

Długość ciała ocelota argentyńskiego wynosi od 43 do 48 cm, a długość ogona od 23 do 40 cm. Masa ciała wynosi od 1,8 do 7,8 kg, przy czym dorosłe samce są zazwyczaj cięższe od samic. Ciało ma delikatną budowę, a futro jest srebrnoszare lub brązowe z czarnymi plamkami, które mogą tworzyć prążki. Czarne ubarwienie występuje rzadko.

Ekologia

Ocelot argentyński zamieszkuje tereny trawiaste (pampa) oraz luźno zalesione. Jego dieta składa się głównie z gryzoni, małych gadów i owadów. Koty te są znakomitymi wspinaczami i pływakami. Po ciąży trwającej około 71 dni, samica rodzi 2-3 młode w naturalnym schronieniu, takim jak grota lub krzaki.

Przypisy

Ocelot argentyński jest gatunkiem o statusie LC (Least Concern) według IUCN, co oznacza, że nie jest zagrożony wyginięciem.

Bibliografia

  • Kategoria: Kotowate
  • Kategoria: Ssaki Ameryki Południowej
  • Kategoria: Gatunki i podgatunki zwierząt nazwane w 1844 roku
  • Kategoria: Taksony opisane przez Alcide d’Orbigny