Dzisiaj jest 10 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Polacy wyrażają rozczarowanie po powrocie Donalda Tuska do władzy

Nowe wyniki badań przeprowadzonych przez United Surveys dla Wirtualnej Polski ukazują, w jaki sposób Polacy oceniają swój poziom życia po objęciu władzy przez aktualną koalicję rządzącą. Z danych wynika, że aż 52,9% badanych odczuwa, że życie w Polsce stało się bardziej skomplikowane po przejęciu władzy przez rząd Donalda Tuska.

Opinie Polaków na temat zmian w codziennym życiu

Ankieta objęła również oceny dotyczące wpływu wydarzeń politycznych w 2024 roku na codzienność Polaków. 32,6% uczestników badania stwierdziło, że sytuacja życiowa w kraju uległa poprawie, przy czym 10,4% oceniło ją jako „zdecydowanie łatwiejszą”, a 22,2% – jako „raczej łatwiejszą”. Z drugiej strony, 52,9% badanych ma odmienne zdanie: 35,5% uznało, że życie stało się „raczej trudniejsze”, natomiast 17,4% – że „zdecydowanie trudniejsze”. Z kolei 14,5% respondentów nie potrafiło zająć stanowiska w tej kwestii.

Preferencje polityczne a ocena jakości życia

Wyraźne różnice w ocenie jakości życia w Polsce są widoczne w zależności od preferencji politycznych uczestników badania. Spośród zwolenników Prawa i Sprawiedliwości, aż 92% oceniło sytuację jako gorszą, z czego 36% wskazało, że życie stało się „zdecydowanie trudniejsze” w porównaniu do czasów poprzedniej ekipy rządzącej. Z kolei 56% zwolenników aktualnej koalicji rządzącej postrzega zmianę władzy jako korzystną. Warto jednak zauważyć, że 29% sympatyków Koalicji Obywatelskiej wyraziło zaniepokojenie obecnym stanem rzeczy, a 15% nie było w stanie wyrazić swojej opinii.

Podziały wśród wyborców

Wśród innych wyborców zdania są podzielone. 22% zapytanych twierdzi, że po zmianie rządów życie stało się „raczej łatwiejsze”, 11% ocenia je jako „raczej trudniejsze”, a 28% jest zdania, że „zdecydowanie trudniejsze”. Aż 39% badanych nie potrafiło zająć jednoznacznego stanowiska. Jak widać, sytuacja społeczno-polityczna w Polsce budzi spore emocje i stanowi podstawę do dyskusji na temat przyszłości kraju.

Badanie zrealizowano metodą CATI i CAWI w dniach 20-22 grudnia 2024 roku, na reprezentatywnej próbie 1000 osób. Ciekawym wątkiem, który warto dodać, jest wzrastający wpływ mediów społecznościowych na opinię publiczną, co może jeszcze bardziej skomplikować oceny i preferencje Polaków.

Źródło/foto: Onet.pl
Albert Zawada, Marcin Obara / PAP.

O autorze:

Remigiusz Buczek

Piszę tu i tam, a bardziej tu. Zainteresowania to sport, polityka, nowe technologie.
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie