Maria Szyszkowska
Maria Szyszkowska, urodzona 7 października 1937 roku w Warszawie, to polska filozof, polityk oraz działaczka społeczna. W latach 2001-2005 pełniła funkcję senatora V kadencji.
Wykształcenie i kariera zawodowa
Po ukończeniu szkoły średniej Szyszkowska rozpoczęła studia z zakresu geografii, które szybko zmieniła na prawo oraz filozofię chrześcijańską. Ukończyła studia prawnicze w 1961 roku, a filozoficzne w 1962 roku. W 1967 roku obroniła pracę doktorską na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego.
Pracowała jako adiunkt na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej ATK, a w 1993 roku została profesorem zwyczajnym. W latach 1989-1990 wykładała gościnnie w Wiedniu, a od 1992 roku ponownie była związana z Uniwersytetem Warszawskim, gdzie kierowała Zakładem Filozofii Polityki.
Jest autorką wielu książek i artykułów naukowych oraz członkinią kilku organizacji, w tym Związku Literatów Polskich i Polskiego Towarzystwa Filozoficznego. W 2001 roku została wybrana na senatora z ramienia koalicji SLD-UP.
Poglądy
Szyszkowska krytykuje neoliberalizm i kapitalizm, opowiadając się za demokracją bezpośrednią. Jest pacyfistką i agnostyczką, a także wegetarianką. W ostatnich latach wywołała kontrowersje swoimi wypowiedziami na temat relacji z Białorusią i Rosją w kontekście inwazji na Ukrainę.
Życie prywatne
Maria Szyszkowska była trzykrotnie zamężna. W 1995 roku osiedliła się w Strzelcach.
Publikacje
W swojej karierze Szyszkowska opublikowała wiele książek, w tym:
- Neokantyzm. Filozofia społeczna wraz z filozofią prawa natury o zmiennej treści (1970)
- Filozofia prawa i filozofia człowieka (1988)
- W poszukiwaniu sensu życia (1997)
- Filozofia Kanta w XXI wieku (2005)
- Filozofia codzienności w rzeczywistości neoliberalnej (2010)
Odznaczenia
W 1999 roku została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za zasługi dla nauki i działalność publiczną. Otrzymała również nagrody za działalność na rzecz tolerancji i praw człowieka oraz była nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla.