Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Marozja

Marozja

Marozja (ur. ok. 892 – zm. prawdopodobnie 26 czerwca 936) była wpływową postacią w historii Rzymu, córką Teofilakta, konsula Tusculum, i Teodory. Uważana jest za kluczową postać w okresie pornokracji, będąc matką Alberyka II, księcia Rzymu, oraz papieża Jana XI.

Reklama

Życiorys

Marozja poślubiła Alberyka I, księcia Spoleto, co pozwoliło jej na rozpoczęcie rodu hrabiów Tusculum. Po jego śmierci, weszła w związek z Gwidonem z Toskanii, z którym urodziła córkę, Bertę Teodorę. W 928 roku, wykorzystując swoje wpływy, doprowadziła do uwięzienia papieża Jana X, który zginął w zamku św. Anioła.

W maju 928 roku, Marozja przyczyniła się do wyboru papieża Leona VI. Jego krótki pontyfikat zakończył się w styczniu 929 roku, co pokrzyżowało jej plany dotyczące obsadzenia papieskiego tronu przez syna. Następnie, dzięki swoim wpływom, doprowadziła do wyboru papieża Stefana VII. Po jego śmierci w 931 roku, na papieża wybrano jej syna, Jana XI.

Reklama

Po śmierci Gwidona, Marozja poślubiła Hugona z Arles, którego wcześniejsze małżeństwo unieważnił jej syn, Jan XI. W 932 roku, Marozja została uwięziona przez Alberyka II, a jej życie zakończyło się prawdopodobnie w 936 roku.

Reklama

Podsumowanie

  • Marozja – kluczowa postać w Rzymie w IX i X wieku.
  • Matka papieża Jana XI i księcia Alberyka II.
  • Kontrowersyjna figura, oskarżana o wpływanie na wybory papieskie.
  • Uwięziona przez własnego syna, zmarła prawdopodobnie w 936 roku.

Bibliografia

  • Horace Mann, The lives of the popes, Vol. IV, Londyn 1910
Reklama