Dzisiaj jest 25 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

1996 w polityce

Chcę dodać własny artykuł

Kalendarium wydarzeń politycznych 1996

Styczeń

1 stycznia Włochy objęły prezydencję w Radzie UE oraz rozpoczęła się unia celna między UE a Turcją. 17 stycznia Czechy złożyły wniosek o przyjęcie do UE, a 20 stycznia odbyły się pierwsze wybory prezydenckie w Autonomii Palestyńskiej, które wygrał Jasir Arafat. 24 stycznia premier Józef Oleksy zrezygnował w związku z aferą Olina.

Luty

1 lutego weszły w życie układy tymczasowe między UE a Rosją i Ukrainą. 7 lutego nowym premierem Polski został Włodzimierz Cimoszewicz. 18 lutego odbyło się referendum w sprawie uwłaszczenia w Polsce. 26 lutego podpisano układ stowarzyszeniowy między UE a Marokiem.

Marzec

1-2 marca odbył się szczyt UE-Azja w Bangkoku. 20-21 marca w Bośni i Hercegowinie rozpoczęło obowiązywanie porozumienie o podziale kraju.

Kwiecień

1-2 kwietnia miała miejsce konferencja G7 w Lille. 2 kwietnia powstał Związek Rosji i Białorusi. 21/22 kwietnia zamordowano prezydenta Czeczenii Dżochara Dudajewa. 24 kwietnia parlament Autonomii Palestyńskiej usunął zapis o dążeniu do zniszczenia Izraela.

Maj

5 maja po wyborach premierem Hiszpanii został José María Aznar. 7 maja Węgry przystąpiły do OECD, a 24 maja w Afganistanie zawarto pokój po wojnie domowej. 29 maja odbyły się wybory parlamentarne w Izraelu.

Czerwiec

1 czerwca weszły w życie układy o współpracy UE z Wietnamem i Nepalem. 8 czerwca „Solidarność” utworzyła Akcję Wyborczą „Solidarność”. 9 czerwca podpisano porozumienie pokojowe między Rosją a Czeczenią. 10 czerwca Słowenia złożyła wniosek o przyjęcie do UE. 21 czerwca podpisano układy z Chile i Uzbekistanem oraz odbyło się zebranie Rady Europejskiej we Florencji. 25 czerwca podpisano deklarację polsko-ukraińską w sprawie NATO.

Lipiec

1 lipca Irlandia objęła prezydencję w Radzie UE.

Wrzesień

27 września podpisano umowę koalicyjną między SLD a PSL oraz Talibowie zajęli Kabul.

Październik

3 października utworzono Urząd Komitetu Integracji Europejskiej w Polsce. 13 i 20 października odbyły się pierwsze wybory do Parlamentu Europejskiego w Austrii i Finlandii. 28 października podpisano układy UE z Koreą Południową.

Listopad

5 listopada prezydentem USA został Bill Clinton. 20 listopada prezydent Kwaśniewski podpisał nowelizację liberalizującą dostęp do aborcji. 24 listopada odbyło się referendum na Białorusi, a 26 listopada Polska przystąpiła do OECD.

Grudzień

10 grudnia zainicjowano tymczasowy układ między UE a Organizacją Wyzwolenia Palestyny. Otrzymali Pokojową Nagrodę Nobla biskup Carlos Belo i José Ramos-Horta. 12 grudnia Korea Południowa przystąpiła do OECD, a 13-14 grudnia odbyło się zebranie Rady Europejskiej w Dublinie. 16 grudnia miał miejsce szczyt UE-USA w Waszyngtonie, a 19 grudnia podpisano układ z Schengen przez Danię, Finlandię i Szwecję.