Dzisiaj jest 25 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Lublin (KL)

Chcę dodać własny artykuł

Konzentrationslager Majdanek

Konzentrationslager Lublin, znany jako Majdanek, był niemieckim obozem koncentracyjnym i jenieckim w Lublinie, funkcjonującym w latach 1941–1944. Obóz, początkowo zaplanowany na 5-6 tysięcy więźniów, ostatecznie rozbudowano na 236 baraków, mogących pomieścić do 250 tysięcy osób, jednak zrealizowano tylko część tych planów.

Historia i funkcjonowanie obozu

Majdanek był miejscem brutalnej polityki zagłady, w szczególności Żydów i Słowian, w czasie II wojny światowej. W obozie zastosowano dwie komory gazowe, które rozpoczęły działalność w 1942 roku. Więźniowie byli podzieleni na różne grupy, a ich warunki życia były ekstremalnie trudne, z niedostatecznym wyżywieniem oraz brutalnym traktowaniem. Ogółem przez oboz przeszło około 150 tysięcy osób, z czego szacuje się, że około 78 tysięcy zmarło.

Więźniowie i ofiary

W obozie przebywały głównie osoby narodowości żydowskiej, Polacy oraz jeńcy radzieccy. Więźniowie często nie mieli możliwości ucieczki, a ci, którzy podejmowali taką próbę, stawali w obliczu surowych kar. Ruch oporu w obozie istniał, a więźniowie organizowali wykłady i wydarzenia kulturalne. Pomoc z zewnątrz, głównie od Polskiego Komitetu Opiekuńczego, była ważnym wsparciem.

Wyzwolenie i upamiętnienie

Majdanek został wyzwolony 23 lipca 1944 roku przez 2 Armię Pancerną. Po wojnie powstało Państwowe Muzeum na Majdanku, które stało się pierwszą instytucją tego typu na świecie, poświęconą upamiętnieniu ofiar. W 1969 roku odsłonięto pomnik Walki i Męczeństwa na Majdanku, a muzeum kontynuuje swoją działalność do dzisiaj, zachowując pamięć o tragedii obozu.

Odpowiedzialność karna oprawców

Po wojnie uruchomiono procesy przeciwko oprawcom. Polsko-Radziecka Komisja Nadzwyczajna zbadała zbrodnie hitlerowskie, a w kolejnych latach osądzono 170 z 1037 funkcjonariuszy SS, którzy brali udział w zbrodniach w Majdanku.

Dziedzictwo

Muzeum na Majdanku jest miejscem pamięci, które przypomina o tragediach II wojny światowej. Jego celem jest edukacja przyszłych pokoleń oraz zachowanie pamięci o ofiarach obozu.