Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Pierwszy rząd Antoniego Ponikowskiego

Pierwszy rząd Antoniego Ponikowskiego

Gabinet Antoniego Ponikowskiego został utworzony 19 września 1921 roku przez Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego po ustąpieniu rządu Wincentego Witosa. Rząd zakończył swoją działalność 5 marca 1922 roku.

Reklama

Utworzenie rządu

W dniu 13 września 1921 roku, po nieudanej próbie powołania rządu przez Marszałka Sejmu Wojciecha Trąmpczyńskiego, misję utworzenia nowego gabinetu powierzono prof. Antoniemu Ponikowskiemu, rektorowi Politechniki Warszawskiej. Zapowiedział on, że zamierza stworzyć rząd bezpartyjny i fachowy, skupiający się na problemach gospodarczych, w tym na ściąganiu podatków.

20 września 1921 roku ogłoszono skład nowego rządu, a ministrem skarbu został Jerzy Michalski. Rząd nie miał większości w sejmie i musiał polegać na poparciu centrum oraz tolerancji ze strony ugrupowań lewicowych, które obawiały się endecji.

Reklama

Skład rządu

  • Premier: Antoni Ponikowski
  • Minister skarbu: Jerzy Michalski
  • Inni ministrowie: (szczegóły dotyczące pozostałych członków rządu nie zostały podane)

Dymisja rządu

Rząd Ponikowskiego natrafił na kontrowersje związane z projektem statutu ziemi wileńskiej, który został przyjęty 21 lutego 1922 roku. Projekt ten zakładał ograniczony samorząd oraz wpływ rządu polskiego na kluczowe sprawy regionu. W marcu 1922 roku do Warszawy przybyła delegacja z sejm wileńskiego do rokowań w sprawie połączenia z Polską. Pomimo początkowej zgody 13 członków delegacji na podpisanie Aktu Złączenia, ostatecznie tylko lewicowi przedstawiciele podpisali dokument po wycofaniu się trzech posłów z prawicy.

W związku z tym rząd Ponikowskiego podał się do dymisji, co zostało zaakceptowane przez Piłsudskiego.

Reklama

Bibliografia

  • Kto był kim w Drugiej Rzeczypospolitej, red. Jacek M. Majchrowski, Warszawa 1994
Reklama