Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Prezydent podejmuje decyzję w sprawie ustawy o obronie cywilnej

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o ochronie ludności oraz obronie cywilnej, której fundamentem są działania związane z budową schronów, funkcjonowaniem systemów alarmowych oraz zwiększeniem kompetencji ministra spraw wewnętrznych i administracji. Informację o tym wydarzeniu przekazała Kancelaria Prezydenta następnego dnia po podpisaniu ustawy.

CELY USTAWY O OBRONIE OJCZYZNY

Nowo wprowadzona ustawa o obronie ojczyzny opiera się na sześciu kluczowych filarach dotyczących sfery niemilitarnej. Celem ich rozwoju jest zapewnienie pełnej gotowości do odpowiedniego reagowania w przypadku zagrożeń związanych z wojną czy stanem wojennym. Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślał podczas prezentacji ustawy, że społeczeństwo musi być przygotowane na wszelkie okoliczności. „Nie robimy tego, aby straszyć, ale aby odstraszyć naszych wrogów, by skala potencjalnych ataków na Rzeczpospolitą stała się nieopłacalna” – mówił.

ZAŁOŻENIA I KRYTERIA

Ustawa przewiduje wprowadzenie systemu ostrzegania, który ma obejmować powiadomienia SMS, komunikaty głosowe oraz środki zarządzania kryzysowego. Wskazuje również na konieczność zabezpieczenia ludności, a w tym na zorganizowanie transportu cywilów w obliczu zagrożeń. Dodatkowo, nowe przepisy ustalą szczegółowe kryteria dotyczące budowy schronów, a rząd planuje przeznaczyć fundusze na wsparcie samorządów w tej materii.

EDUKACJA I KOMUNIKACJA

Oprócz aspektów technicznych, ustawa ma na celu zwiększenie społecznej odporności poprzez wdrożenie działań edukacyjnych oraz programów wsparcia. W kontekście reakcji na zagrożenia, uregulowane zostaną procedury oraz odpowiedzialność różnych organów państwowych, co wpłynie na poprawę komunikacji między służbami.

OCHRONA LUDNOŚCI W CZASIE WOJNY

W ustawie nie zabrakło także punktu dotyczącego ochrony ludności w czasie konfliktów zbrojnych. Personel ochrony ludności nie będzie kierowany na front, a jego główną rolą będzie pomoc obywatelom. Planowane jest utworzenie korpusu ochrony cywilnej, który będzie zwolniony z regularnej mobilizacji wojskowej.

FINANSOWANIE I SZKOLENIA

Celem realizacji założeń ustawy utworzony zostanie specjalny fundusz, który obejmie zarówno wsparcie ze strony rządowej, jak i pomoc dla samorządów. Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych odgrywać będzie kluczową rolę w utrzymywaniu zdolności do ochrony ludności. Dodatkowo, rząd wraz z samorządami planuje uruchomić programy szkoleniowe dla obywateli, obejmujące m.in. kursy pierwszej pomocy, które będą częścią programów nauczania w szkołach.

Wejście w życie nowej ustawy o obronie cywilnej może mieć znaczący wpływ na przygotowanie kraju na ewentualne zagrożenia, stawiając dużą odpowiedzialność zarówno na państwie, jak i obywatelach.

Źródło/foto: Polsat News

PAP/Jarek Praszkiewicz, Pixabay
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie