[the_ad id="296445"]
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
[the_ad id="295880"]

Grzechotnik teksaski

Grzechotnik teksaski

Grzechotnik teksaski (Crotalus atrox) to duży przedstawiciel grzechotnikowatych, osiągający długość do 2,2 m. Jest uważany za najniebezpieczniejszego grzechotnika w Ameryce Północnej, zamieszkującego głównie południowe USA i północny Meksyk.

Charakterystyka

Grzechotnik teksaski poluje głównie na małe ssaki i ptaki. Jego jad jest silnie toksyczny, co sprawia, że ukąszenia mogą być śmiertelne dla ludzi. Mimo to, istnieje skuteczne antidotum, które chroni przed skutkami pokąsania.

Grzechotka

Na końcu ogona węża znajduje się grzechotka, która pełni funkcję ostrzegawczą. Węże przed pierwszą wylinką nie mają grzechotki, natomiast dorosłe osobniki posiadają około 10 pustych komór, które podczas ruchu wydają charakterystyczny dźwięk. Po każdej wylince grzechotka powiększa się o jedno ogniwo. Grzechotka grzechotnika teksaskiego jest najgłośniejsza wśród wszystkich grzechotników, a jej dźwięk można usłyszeć z odległości kilkudziesięciu metrów.

Występowanie i zagrożenia

Grzechotnik teksaski zajmuje pierwsze miejsce w statystykach dotyczących ukąszeń oraz przypadków śmiertelnych w USA. Oprócz ludzi, wąż ten ma niewielu wrogów, co sprawia, że jest liczny w swoim naturalnym środowisku.

Podsumowanie

  • Grzechotnik teksaski to najgroźniejszy wąż w Ameryce Północnej.
  • Osiąga długość do 2,2 m i ma silnie toksyczny jad.
  • Grzechotka na końcu ogona pełni funkcję ostrzegawczą i jest bardzo głośna.
  • Węże te są licznie występujące w południowych USA i północnym Meksyku.
[the_ad id="295962"]