Polski Związek Piłki Ręcznej poinformował, że nasz kraj będzie współgospodarzem mistrzostw Europy mężczyzn w 2030 roku oraz kobiet w 2032 roku. Prezes Związku, Sławomir Szmal, zwraca uwagę na nowe możliwości, jakie te wydarzenia otwierają dla promocji piłki ręcznej w Polsce.
WIELKIE WYDARZENIA NA HORYZONCIE
Decyzję o przyznaniu Polski, Czechom i Danii organizacji męskich mistrzostw Europy podjęto podczas Nadzwyczajnego Kongresu Europejskiej Federacji Piłki Ręcznej w Wiedniu. Zmagania mężczyzn odbędą się w trzech miastach: Pradze, Katowicach i Herning, a finał zaplanowano w stolicy Czech.
W 2032 roku Polskę odwiedzą najlepsze kobiece drużyny z Europy, a faza grupowa rozgrywek będzie miała miejsce w Katowicach, w towarzystwie Niemiec i Danii.
MOŻLIWOŚCI DLA MŁODYCH TALENTÓW
Sławomir Szmal wyraził entuzjazm z powodu zbliżających się mistrzostw, podkreślając, że stanowią one niepowtarzalną okazję do promocji piłki ręcznej wśród młodzieży. „Dzięki tym wydarzeniom nasi zawodnicy będą mogli ponownie wystąpić przed rodzimą publicznością podczas największych turniejów” – mówił prezes ZPRP.
Te prestiżowe imprezy mają na celu zwiększenie popularności dyscypliny oraz inspirowanie młodych ludzi do aktywności fizycznej. „Wierzymy, że organizacja mistrzostw Europy pomoże ukazać dynamikę i urok naszej dyscypliny szerszemu gronu kibiców” – dodał Szmal.
DOŚWIADCZENIE POLSKI W ORGANIZACJI
Polska posiada już doświadczenie w organizacji dużych imprez piłki ręcznej, w tym mistrzostw Europy mężczyzn w 2016 roku oraz mistrzostw świata mężczyzn w 2023 roku. W nadchodzących latach na krajowej scenie sportowej odbędą się także Mistrzostwa Świata mężczyzn do lat 21 w 2025, Mistrzostwa Europy kobiet w 2026 roku oraz Mistrzostwa Świata kobiet w 2031 roku, które zorganizujemy wspólnie z Czechami.
Jednak na razie nie wiadomo, gdzie odbędą się Mistrzostwa Europy kobiet w 2030 roku, a mistrzostwa mężczyzn w 2032 roku zostaną zorganizowane przez Niemcy i Francję.