[the_ad id="296445"]
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
[the_ad id="295880"]

Żeglarstwo lodowe

Żeglarstwo lodowe

Żeglarstwo lodowe, znane również jako bojery, to zimowa dyscyplina polegająca na wyścigach na zamarzniętych zbiornikach wodnych, gdzie bojer (ślizg lodowy) jest napędzany przez żagiel. Zawody odbywają się zgodnie z przepisami regatowymi i składają się z serii wyścigów, które zazwyczaj mają formę trójkąta.

Międzynarodowy rozwój żeglarstwa lodowego wspiera organizacja International DN Ice Yacht Racing Association (IDNIYRA), założona w 1962 roku w Stanach Zjednoczonych. W Polsce tę dyscyplinę promuje Polski Związek Żeglarski.

Historia żeglarstwa lodowego

Początki żeglarstwa lodowego sięgają XVII wieku w Holandii, gdzie pierwsze bojery były używane do transportu towarów i ludzi. W XVIII wieku ślizgi dotarły do Ameryki Północnej, a w 1790 roku nad rzeką Hudson pojawił się prawdopodobnie pierwszy rekreacyjny bojer.

W Europie rozwój tej dyscypliny koncentrował się w krajach bałtyckich oraz w Rosji. W 1882 roku odbyły się pierwsze regaty bojerowe na dystansie 84 kilometrów. W 1928 roku powstała Europejska Unia Żeglarstwa Lodowego, do której w 1935 roku przystąpiła również Polska.

Bojer DN

W latach 60. XX wieku zyskał popularność bojer DN, skonstruowany w 1937 roku przez Archiego Arrolla, Arta Jarretta oraz Joe Lodge’a. Nazwa DN pochodzi od tytułu gazety The Detroit News, która ogłosiła konkurs na projekt tego bojera. DN jest obecnie najczęściej używanym typem bojera na świecie.

Żeglarstwo lodowe w Polsce

Żeglarstwo lodowe w Polsce pojawiło się około 1920 roku. Polscy żeglarze, tacy jak Romuald Knasiecki czy Karol Jabłoński, zdobyli wiele tytułów mistrzów świata w klasie DN. Do 2006 roku w Polsce obowiązywały patenty żeglarskie, a obecnie funkcjonuje patent Sternik lodowy PZŻ.

[the_ad id="295962"]