Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Maurycy Orgelbrand

Maurycy Orgelbrand

Maurycy Orgelbrand (1826-1904) był polskim księgarzem i wydawcą, synem żydowskiego kupca i młodszym bratem Samuela Orgelbranda. W młodości przeszedł na katolicyzm.

Reklama

Życiorys

W 1853 roku, korzystając z pożyczki od brata, otworzył księgarnię w Wilnie, gdzie sprzedawał książki, nuty, a także papier i instrumenty muzyczne. Wkrótce uruchomił wypożyczalnię książek oraz prenumeratę czasopism.

Jednym z jego ważniejszych projektów było wydanie Słownika języka polskiego… do podręcznego użytku, które rozpoczął w 1854 roku. Dzieło, powstałe przy współpracy wielu autorów, ukazało się w 1861 roku.

Reklama

W okresie przed powstaniem styczniowym Orgelbrand sprowadzał książki z Królestwa Kongresowego, które później były wykorzystywane przez władze powstańcze. Po powstaniu towarzyszył żonie Eleonorze w jej zesłaniu, a w 1865 roku przeniósł się do Warszawy, gdzie w 1866 założył nową księgarnię.

W Warszawie rozwijał działalność, otwierając nowe filie i wprowadzając prenumeratę czasopism. W 1873 roku zainicjował Spółkę Wydawniczą Księgarzy warszawskich, choć rozwiązano ją w 1888 roku.

Osiągnięcia

Orgelbrand publikował różnorodne dzieła, w tym:

  • Ilustrowane edycje klasyki, np. Lilla Weneda i Wiesław.
  • Literaturę naukową i piękną, w tym książki dla dzieci i młodzieży.
  • Czasopisma, takie jak Tygodnik Powszechny.

W 1897 roku sprzedał księgarnię Marcelemu Machwitzowi, ale kontynuował działalność wydawniczą aż do śmierci. Księgarnia, mimo zmiany właścicieli, przez wiele lat nosiła nazwisko Orgelbrand.

Życie prywatne

Był żonaty z Eleonorą ze Starkmanów, nie mieli dzieci. Zmarł w wieku 78 lat, pochowany na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Reklama
Reklama