Dzisiaj jest 25 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Odkrycia i badania Antarktyki

Chcę dodać własny artykuł

Odkrycia i badania Antarktyki

Odkrycia Antarktyki, rozpoczęte w XIX wieku, obejmowały początkowo odkrycia wysp, a następnie samego kontynentu. Współczesne badania koncentrują się na zmianach klimatycznych i historii geologicznej regionu.

Wczesne poglądy

Od czasów Ptolemeusza wierzono w istnienie lądu na południowej półkuli, określanego jako Terra Australis Incognita. Hipotetyczny kontynent był postrzegany jako przeciwwaga dla lądów północnych, jednak trudności w żegludze uniemożliwiały jego odkrycie. Po odkryciu Australii zainteresowanie wyprawami na południe osłabło, a eksploracja południowych brzegów Ameryki i Afryki wykazała, że Terra Australis nie istnieje.

Odkrycia wysp subantarktycznych

W XVIII wieku francuscy żeglarze odkryli kilka wysp subantarktycznych. Jean-Baptiste Bouvet de Lozier odkrył Wyspę Bouveta w 1739 roku, a wyprawa Jamesa Cooka w latach 1772-1775 dotarła do Georgii Południowej i Sandwich Południowy. W 1810 roku Frederick Hasselborough odkrył wyspę Macquarie.

Odkrycie Antarktydy

W 1819 roku William Smith poszukiwał łowisk w Antarktyce. Rosyjska wyprawa pod dowództwem Fabiana Bellingshausena w latach 1819-1821 opłynęła kontynent, zbliżając się do jego brzegów. 28 stycznia 1820 roku uznano za datę oficjalnego odkrycia Antarktydy. W 1821 roku John Davis rzekomo wylądował na Ziemi Grahama.

Badania Antarktydy

W latach 1838-1843 miały miejsce trzy wyprawy prowadzące badania geograficzne, jednak trudności spowodowały przerwę w badaniach trwającą ponad sześćdziesiąt lat. Na początku XX wieku, po Międzynarodowych Kongresach Geograficznych, rozpoczęto skoordynowane badania Antarktydy, które obejmowały pięć wypraw, w tym ekspedycję Discovery Roberta Scotta.

Po II wojnie światowej

Po II wojnie światowej zorganizowano 56 placówek badawczych w Antarktyce. W 1956 roku zainaugurowano Międzynarodowy Rok Geofizyczny, co zaowocowało powstaniem nowych baz. W grudniu 1959 roku podpisano traktat antarktyczny, zapewniający wolny dostęp do Antarktydy dla społeczności naukowej. Polska dołączyła do traktatu w 1961 roku, a obecnie wiele krajów prowadzi badania w regionie, w tym Polska Stacja Antarktyczna im. Henryka Arctowskiego.