Dzisiaj jest 30 kwietnia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Ustawa Zasadnicza Republiki Federalnej Niemiec

Chcę dodać własny artykuł

Ustawa Zasadnicza Republiki Federalnej Niemiec

Ustawa Zasadnicza Republiki Federalnej Niemiec (niem. Grundgesetz für die Bundesrepublik Deutschland, GG) stanowi podstawowy akt prawny w niemieckim systemie prawnym. Obowiązuje jako konstytucja Niemiec do momentu, gdy naród niemiecki zdecyduje o nowej konstytucji po odzyskaniu wolności i jedności (art. 146). Została obwieszczona 23 maja 1949 r. przez Radę Parlamentarną i weszła w życie 24 maja 1949 r.

Podstawowe zasady

Ustawa Zasadnicza definiuje prawa obywateli (prawa zasadnicze, niem. Grundrechte) oraz prawa człowieka w relacji do władzy państwowej (Staatsgewalt). Określa również organizację państwa oraz jego podstawowe zadania i sposoby działania.

Ustawa składa się z artykułów, które były zmieniane, ale fundamentalne zasady struktury państwa (art. 1, 20 i 79 ust. 3) pozostają niezmienne. Parlament (Bundestag i Bundesrat) ma prawo zmieniać konstytucję, jednak wymagana jest większość 2/3 głosów do wprowadzenia zmian w prawach zasadniczych.

Nadzór i charakter ustawy

Przestrzeganie i interpretacja Ustawy Zasadniczej są nadzorowane przez Federalny Trybunał Konstytucyjny (Bundesverfassungsgericht). Termin „Ustawa Zasadnicza” podkreśla prowizoryczny charakter tej konstytucji, uwarunkowany podziałem Niemiec po II wojnie światowej.

Początkowo Ustawa składała się z preambuły i 146 artykułów. W wyniku nowelizacji dodano 39 nowych artykułów. Mimo zjednoczenia Niemiec w 1990 roku Ustawa Zasadnicza nadal obowiązuje, wprowadzono jedynie stosowne zmiany.

Źródła