Województwo Małopolskie
Województwo Małopolskie, jedno z 16 województw Polski, zajmuje powierzchnię 15 182 km², co czyni je jednym z mniejszych regionów w kraju. Na dzień 1 stycznia 2022 roku zamieszkiwało je około 3,4 miliona mieszkańców. Siedzibą wojewody i sejmiku jest Kraków.
Historia
Województwo Małopolskie zostało utworzone 1 stycznia 1999 roku w wyniku reformy administracyjnej. Obejmuje fragmenty historycznej Małopolski oraz Spisza i Orawy. W jego herbie znajduje się godło Polski, biały orzeł w koronie.
Geografia i Położenie
Małopolska leży w południowej Polsce i graniczy z:
- Słowacją (na południu)
- województwem podkarpackim (na wschodzie)
- województwem śląskim (na zachodzie)
- województwem świętokrzyskim (na północy)
Region obejmuje fragmenty Karpat Zachodnich oraz Wyżyny Małopolskiej. Najwyższym punktem jest wierzchołek Rysów (2499 m n.p.m.).
Klimat
Województwo leży w strefie klimatu umiarkowanego, z dużymi amplitudami temperatur. Pokrywa śnieżna w Tatrach utrzymuje się od listopada do maja.
Demografia
Na przestrzeni lat liczba ludności w Małopolsce wzrastała:
- 2001 – 3 236 268
- 2021 – 3 407 727
Mniejszości narodowe
W regionie zamieszkują m.in. Słowacy, Ukraińcy, Żydzi i Ormianie. W Małopolsce żyją również przedstawiciele Łemków i Romów.
Religia
Województwo małopolskie to obszar zdominowany przez Kościół katolicki, z wieloma innymi wspólnotami religijnymi, w tym prawosławnymi i protestanckimi.
Administracja i Polityka
Sejmik Województwa Małopolskiego składa się z 39 radnych. Terenowym organem administracji rządowej jest Wojewoda Małopolski.
Gospodarka
W 2017 roku PKB województwa wyniósł 142,1 mld zł, co stanowi 7,9% PKB Polski. Małopolska charakteryzuje się różnorodnym przemysłem oraz bogatymi zasobami surowców mineralnych, w tym solą kamienną i węglem kamiennym.
Transport
Województwo małopolskie znajduje się na skrzyżowaniu szlaków komunikacyjnych. Posiada rozwiniętą sieć transportu drogowego, kolejowego oraz lotniczego, z Międzynarodowym Portem Lotniczym Kraków-Balice jako głównym węzłem transportowym.
Turystyka
Małopolska przyciąga turystów swoimi atrakcjami, takimi jak Kraków, Kopalnia Soli w Wieliczce, oraz Tatry. Region znany jest również z pielgrzymek do sanktuariów.
Podział administracyjny
Województwo małopolskie dzieli się na 19 powiatów oraz 3 miasta na prawach powiatu.