Dzisiaj jest 12 grudnia 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Persowie

Persowie

Persowie to starożytny lud irański, współcześnie zamieszkujący głównie Iran, dawniej znany jako Persja.

Historia

Persowie wywodzą się od indoeuropejskich Ariów, którzy osiedlili się na obecnych terenach Iranu w II tysiącleciu p.n.e. W 550 p.n.e. pod wodzą dynastii Achemenidów utworzyli Imperium Perskie, które w V wieku p.n.e. próbowało podbić Grecję w ramach wojen perskich. W latach 334–327 p.n.e. ich państwo zostało podbite przez Aleksandra Wielkiego, co zapoczątkowało okres dominacji grecko-macedońskiej, a następnie partyjskiej.

Niezależność Persów przywróciła w I połowie III wieku n.e. dynastia Sasanidów, która toczyła wojny z Cesarstwem Rzymskim i Bizantyńskim. W połowie VII wieku, wskutek osłabienia, Persowie zostali podbici przez Arabów, jednak zachowali swoją tożsamość kulturową, przechodząc na islam, ale nie ulegając arabizacji.

Między IX a XI wiekiem Persja była rządzona przez lokalne dynastie, takie jak Saffarydzi i Bujidzi. Następnie kraj był atakowany przez tureckie ludy Seldżuków i Chorezmijczyków, a później Mongołów, którzy utworzyli dynastię Ilchanidów. Po ich upadku, Tamerlan podbił Persję, zakładając dynastię Timurydów. Na zachodzie kraju rządziły także federacje Kara Kojunlu i Ak Kojunlu.

W XVI wieku Persowie odzyskali niepodległość dzięki władcom z dynastii Safawidów. Nowożytna Persja uczestniczyła w wojnach z Osmanami, Uzbekami oraz Afganami. W XIX i XX wieku Iran znalazł się pod wpływami brytyjskimi i rosyjskimi, a później amerykańskimi. Po Safawidach władzę sprawowały dynastie Afszarydów, Zandów, Kadżarów i Pahlawi, której rządy zakończyła islamska rewolucja w 1979 roku.

Charakterystyka

Persowie, obok Arabów, są jedną z najważniejszych grup etnicznych w świecie islamskim i dominującą grupą w Iranie. Są blisko spokrewnieni z Tadżykami z Afganistanu i Tadżykistanu. Większość z nich wyznaje islam w odmianie imamickiej.

Najnowsze aktualności: