Dzisiaj jest 19 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Kaddo

Kaddo – konfederacja plemion indiańskich

Kaddo to konfederacja północnoamerykańskich plemion indiańskich, mówiących językami z rodziny kaddo. W jej skład wchodzą plemiona Wichita, Kichai, Paunisi i Arikara.

Historia

Pierwotnie, Indianie Kaddo zamieszkiwali tereny wzdłuż rzeki Red River, obejmujące dzisiejsze Luizjanę i Arkansas. Wykopaliska w tych regionach ujawniły, że ich głównym sposobem zdobywania pożywienia było polowanie.

W okresie kolonizacji Kaddo byli ludem półosiadłym, zajmującym się garncarstwem i wyplataniem koszy. Uprawiali kukurydzę, dynie oraz inne warzywa, a także zajmowali się rybołówstwem. Początkowo byli przyjaźnie nastawieni do osadników francuskich. Jednak wraz z napływem białych osadników w XVIII wieku oraz przejęciem Luizjany przez Stany Zjednoczone w 1803 roku, plemię zaczęło doświadczać presji i zostało zmuszone do migracji na południe.

W 1835 roku Kaddo opuścili swoje rodowe tereny, udając się do Teksasu, gdzie połączyli się z innymi grupami. W 1859 roku osiedlili się na Terytorium Indiańskim w dzisiejszej Oklahomie, w rezerwacie nad rzeką Washita. Ich kultura wykazuje cechy związane z prekolumbijskimi cywilizacjami Meksyku i Jukatanu.

Liczebność

Z danych U.S. Census Bureau wynika, że podczas spisu powszechnego w 2000 roku, 2675 obywateli USA zadeklarowało pochodzenie kaddo, a 4663 osoby wskazały, że mają pochodzenie wyłącznie lub częściowo kaddo.

Podsumowanie

  • Kaddo to konfederacja plemion indiańskich w północnoamerykańskich.
  • Historycznie zamieszkiwali tereny wzdłuż Red River w Luizjanie i Arkansas.
  • Byli ludem półosiadłym, zajmującym się rolnictwem, rybołówstwem i garncarstwem.
  • W wyniku kolonizacji i presji osadników, Kaddo migracji do Teksasu, a później do Oklahomy.
  • W 2000 roku 2675 osób zadeklarowało pochodzenie kaddo.