Kierowcy w południowej Polsce muszą być gotowi na trudne warunki na drogach. Niskie temperatury oraz wysoka wilgotność sprawiają, że nawierzchnie stają się śliskie, co zwiększa ryzyko poślizgów i wypadków. W związku z tym Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia. Służby drogowe apelują o zachowanie ostrożności oraz dostosowanie prędkości do aktualnych warunków na trasach.
OSTRZEŻENIA OBLADOWE I MŻAWKOWE
IMGW ostrzegł przed oblodzeniem oraz opadami marznącymi dla południowej części kraju. Ostrzeżenia będą obowiązywać od niedzieli wieczorem do poniedziałku rano. Synoptyk Grażyna Dąbrowska przewiduje, że wczesnym poniedziałkiem w rejonie nadmorskim porywy wiatru mogą osiągnąć nawet 70 km/h.
Niedziela na południu Polski z pewnością nie będzie należała do słonecznych. Zapowiadane jest duże zachmurzenie z przejaśnieniami, a lokalnie możliwe są słabe opady deszczu oraz deszczu ze śniegiem. Temperatury będą zróżnicowane, w granicach od 2 st. C na północnym wschodzie do 6 st. C na zachodzie, a w terenach podgórskich nawet około 0 st. C. Wiatr będzie łagodny, lecz przy wybrzeżu może być dość silny, z kierunków północno-wschodnich i wschodnich. W Sudetach przewidziane są zamiecie śnieżne, spowodowane porywistym wiatrem.
PRZED NOCĄ Z NIEDZIELI NA PONIEDZIAŁEK
Noc z niedzieli na poniedziałek przyniesie jeszcze większe zachmurzenie, szczególnie w regionach południowych i wschodnich. Możliwy będzie deszcz, deszcz ze śniegiem oraz śnieg w górach. Na południu kraju istnieje ryzyko marznącej mżawki, co może prowadzić do gołoledzi. Minimalne temperatury spadną od 0 st. C na Suwalszczyźnie do 4 st. C wzdłuż wybrzeża, a w górskich obszarach Karpat mogą osiągnąć -4 st. C. Wiatr w nocy będzie przeważnie słaby, natomiast nad morzem – dość silny, z porywami do 65 km/h.
IMGW szczególnie ostrzega o oblodzeniu w województwach dolnośląskim i opolskim, gdzie występuje ryzyko zamarzania mokrej nawierzchni dróg i chodników po niedzielnych opadach deszczu ze śniegiem. Te ostrzeżenia będą ważne od godziny 20:00 do poniedziałkowego poranka. Dodatkowo, w województwach śląskim i małopolskim możemy się spodziewać słabych opadów marznącego deszczu lub mżawki.
WSTRZĄSZAJĄCE PROGNOZY NA PONIEDZIAŁEK
W poniedziałek sytuacja na południu i zachodzie kraju nie ulegnie poprawie. Zachmurzenie będzie całkowite, a na północy i wschodzie spodziewane są opady deszczu. W wyższych partiach gór możliwe są intensywne opady śniegu, które zwiększą pokrywę śnieżną o 5 do 8 cm. Temperatury maksymalne wyniosą od 1 st. C na wschodzie do 6 st. C na wybrzeżu. Wiatr umiarkowany z kierunków północno-wschodnich, w okolicach wybrzeża dość silny, z porywami do 70 km/h. W górach wiatr również umiarkowany i silny, z porywami sięgającymi 80 km/h w Sudetach i 60 km/h w Bieszczadach.
NOC Z PONIEDZIAŁKU NA WTOREK
Noc z poniedziałku na wtorek również zapowiada się niespokojnie. W rejonie południa Polski znów wystąpi duże zachmurzenie. Oczekiwane są opady deszczu ze śniegiem oraz samego śniegu, a w obszarach górskich pokrywa śnieżna może wzrosnąć aż o 12 cm. Temperatura minimalna będzie się wahać od -1 st. C na Podlasiu do 4 st. C nad morzem, a w obszarach podgórskich Karpat mogą spaść do -3 st. C. Wiatr będzie umiarkowany, w rejonie mórz dość silny, z porywami osiągającymi 60 km/h. W Sudetach porywy wiatru mogą zbliżyć się do 90 km/h, co będzie sprzyjać powstawaniu zawieh śnieżnych.
Źródło informacji: Polska Agencja Prasowa
Ostatni dzień listopada zapowiada się chłodny i pochmurny, ale może być nadzieja na poprawę. Kiedy właściwie zaczyna się zima? Obowiązują trzy różne daty, a kalendarzowa zima nie zbiega się z tą astronomiczną! IMGW ostrzega również przed podtopieniami, co może mieć poważne skutki. Wydano alert drugiego stopnia, więc warto być czujnym!