Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakończył wypłaty emerytur za grudzień tuż przed Wigilią. Niemniej jednak, zanim rok się zakończy, część seniorów otrzyma jeszcze dodatkowy przelew lub przekaz. Mowa tu o aż milionie osób.
Terminy wypłat emerytur
W momencie przyznawania emerytury, ZUS wskazuje w decyzji konkretne dni, w które będą realizowane wypłaty. Aktualnie obowiązuje sześć dat: 1., 6., 10., 15., 20. oraz 25. każdych miesięcy. Choć zakład stara się trzymać sztywnych terminów, czasem zdarza się, że środki trafiają do seniorów w innym dniu. W sytuacji, gdy dzień wypłaty przypada na sobotę, niedzielę lub święto, transfer środków musi zostać zrealizowany wcześniej. Dokładnie to ma miejsce w tym przypadku.
Przyspieszone wypłaty ze względu na Nowy Rok
1 stycznia to dzień wolny od pracy, więc ZUS musi przyspieszyć realizację pierwszych styczniowych płatności. Seniorzy, którzy zazwyczaj otrzymują emerytury 1. dnia miesiąca, mogą spodziewać się ich dostarczenia jeszcze w grudniu – najpóźniej do 31 grudnia, kiedy to listonosz powinien dostarczyć im pieniądze lub pojawią się one na kontach bankowych.
Zmiany dla seniorów w styczniu
Którego dnia styczniowe emerytury trafią w ręce seniorów? Oprócz emerytów, którzy mają wypłatę ustaloną na 1. dzień miesiąca, także ci z terminem na 6 stycznia dostaną pieniądze przed pierwszym długim weekendem nowego roku, z uwagi na Święto Trzech Króli.
Przewidywane wypłaty i zmiany
Osoby, których wypłaty są zaplanowane na 10, 15. lub 20. dzień miesiąca, w styczniu nie powinny spodziewać się przesunięć. Natomiast przelewy dla seniorów, których terminy wypłat są ustalone na 25. dzień miesiąca, wpłyną do nich dzień wcześniej, ponieważ data ta przypada na sobotę.
Prośby o zmianę terminu
Część seniorów zastanawia się nad możliwością zmiany terminu wypłaty. Niestety, takie zmiany są praktycznie niemożliwe, chyba że wystąpią szczególnie uzasadnione przyczyny, takie jak terminy płatności alimentów lub inne zobowiązania wyznaczone urzędowo. W przypadku problemów z kredytem, ZUS raczej nie weźmie ich pod uwagę, zwłaszcza że negowanie terminów spłat jest możliwe w rozmowie z bankiem. Ostateczne decyzje dotyczące wypłat leżą w gestii oddziału ZUS.