Dzisiaj jest 21 listopada 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

ZUS zachęca wdowy i wdowców do składania wniosków o wyższe świadczenia

Już wkrótce, bo zaledwie za kilka tygodni, zaczną obowiązywać nowe przepisy, które umożliwią wdowom i wdowcom połączenie swoich emerytur z renty rodzinnej po zmarłych małżonkach. Od 1 stycznia 2025 roku osoby owdowiałe będą mogły składać wnioski o wyższe świadczenia. Zakład Ubezpieczeń Społecznych apeluje do zainteresowanych, aby nie czekali i już teraz złożyli odpowiednie dokumenty — w przeciwnym razie ZUS nie będzie mógł przyznać im wdowiego świadczenia.

REWOLUCYJNE ZMIANY DLA EMERYTÓW

Aktualnie wdowy i wdowcy muszą decydować, czy wolą pobierać swoją emeryturę czy rentę rodzinną, której maksymalna wysokość wynosi 85 proc. świadczenia zmarłego. Od 1 stycznia 2025 roku nastąpi zasadnicza zmiana w tej kwestii.

Wtedy w życie wejdzie instytucja wdowiej renty. ZUS zacznie przyjmować wnioski od osób owdowiałych o zwiększone świadczenia. Będzie można skorzystać z dwóch opcji:

  • seniorka lub senior mogą pobierać swoją emeryturę oraz 15 proc. renty rodzinnej,
  • lub decyzja może dotyczyć pobierania renty rodzinnej oraz 15 proc. emerytury po zmarłym małżonku.

Te zasady mają obowiązywać w latach 2025 i 2026, po czym w 2027 roku udział drugiego świadczenia wzrośnie do 25 proc. Wybór, czy senior pobiera 100 proc. emerytury czy rentę rodzinną z dodatkiem emerytury, pozostaje w rękach osób starszych.

PRACUJĄ NAD NOWYMI ROZWIĄZANIAMI

ZUS przewiduje znaczący wzrost liczby wniosków, dlatego zaleca seniorom, aby nie odkładali formalności na ostatnią chwilę. Warto już teraz upewnić się, czy spełnia się wymagania do uzyskania wdowej renty. Niezbędne jest spełnienie kilku kryteriów:

  • osiągnięcie 60 lat (dla kobiet) lub 65 lat (dla mężczyzn),
  • pozostawanie w małżeństwie do momentu śmierci małżonka,
  • nabycie prawa do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż w wieku 55 lat (kobieta) i 60 lat (mężczyzna),
  • niezawieranie nowego związku małżeńskiego.

Konieczne jest, aby osoby ubiegające się o wdowią rentę miały wcześniej ustalone prawo do renty rodzinnej. Ci, którzy z jakiegoś powodu jeszcze nie złożyli wniosku o rentę rodzinną, choćby dlatego, że była by ona dla nich finansowo mniej korzystna, powinni jak najszybciej złożyć formularz ERR w tym roku. Następnie, do 30 czerwca 2025 roku, powinni zgłosić wniosek o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną (na formularzu ERWD), co przyspieszy proces połączenia wypłaty obu świadczeń.

Warto jednak pamiętać, że jeżeli senior złoży wniosek o wdowią rentę, a nie będzie miał ustalonego prawa do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, w tym renty rodzinnej, ZUS odmówi jego rozpatrzenia. W tej sprawie jasno wypowiedział się rzecznik ZUS, Wojciech Dąbrówka, który podkreślił znaczenie poprawnej dokumentacji, aby uniknąć zbędnych komplikacji.

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie