Dzisiaj jest 13 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

ZUS otrzymuje rekordową liczbę wniosków o nowe świadczenie. Do kiedy trwają zgłoszenia?

Od początku roku zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjmuje wnioski o rentę wdowią, a zainteresowanie nowym świadczeniem jest ogromne. Choć minęły zaledwie dwa tygodnie, ZUS już otrzymał ponad 33,7 tys. dokumentów. Kto może się o nie ubiegać i do kiedy można składać niezbędne papiery? Na złożenie wniosku mamy jeszcze sporo czasu.

Terminy i liczby

Przeanalizujmy te liczby. Większość przyszłych beneficjantów zdecydowała się na złożenie wniosku w tradycyjnej formie papierowej, składając go w placówkach ZUS. Zaledwie 4,6 tys. osób skorzystało z wygodniejszych metod elektronicznych, takich jak PUE ZUS czy eZUS. I nic dziwnego – dla wielu szybki zastrzyk gotówki jest ogromną ulgą. Warto jednak pamiętać, że wnioski o rentę wdowią można składać aż do 31 lipca 2025 roku.

Dopłaty i nowe zasady

Mimo różnorodnych terminów składania dokumentów, wypłaty rozpoczną się dopiero od 1 lipca 2025 roku. Osoby, które złożą wnioski na ostatnią chwilę, również otrzymają świadczenia za lipiec 2025. Renta wdowia nie jest nowym rodzajem świadczenia, lecz możliwością połączenia dwóch wcześniej wzajemnie się wykluczających rent.

Dotychczas wdowy i wdowcy musieli wybierać pomiędzy własnym świadczeniem a rentą po zmarłym małżonku. Z początkiem lipca 2025 r. zyskają szansę na połączenie obu świadczeń, co ma pozytywnie wpłynąć na sytuację finansową samotnych seniorów. Obie kwoty będą wypłacane razem z emeryturą, co może znacznie poprawić komfort życia wielu osób.

Kto może się ubiegać?

Renta wdowia jest dostępna tylko dla tych, którzy osiągnęli wiek emerytalny – 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. To jednak nie wszystko, ponieważ konieczne jest spełnienie określonych warunków. Całkowite świadczenia nie mogą przekroczyć trzykrotnej wysokości najniższej emerytury, która obecnie wynosi 5 342,88 zł brutto. W przypadku przekroczenia tej sumy kwoty zostaną odpowiednio pomniejszone.

Aby ubiegać się o rentę wdowią, należy złożyć odpowiedni wniosek do ZUS. Formularz dostępny jest na stronie zakładu, gdzie można go wypełnić, wydrukować i dostarczyć do najbliższej placówki. Opcjonalnie, wypełniony wniosek można wysłać pocztą lub skorzystać z platform elektronicznych, takich jak PUE ZUS czy eZUS.

Pomoc z ZUS

Dla tych, którzy nie mają dostępu do e-usług, ZUS przygotował wsparcie. Telefoniczny kontakt pod numerem 22 560 16 00* jest możliwy w dni robocze w godzinach 7:00–18:00. Pracownicy ZUS pomogą przeprowadzić przez proces składania wniosku, co może okazać się szczególnie przydatne dla mniej obeznanych z technologią seniorów.

Wysokość renty wdowiej

W pierwszym etapie wysokość renty wdowiej wyniesie 15 proc. renty rodzinnej po zmarłym małżonku oraz 100 proc. własnego świadczenia. Emeryci mogą również skorzystać z alternatywnej opcji, która pozwala na pobieranie 15 proc. własnego świadczenia oraz 100 proc. renty rodzinnej. Opłaca się rozważyć, która opcja będzie korzystniejsza, ponieważ w przyszłości obie kwoty mają wzrosnąć. Od 1 stycznia 2027 roku wysokość dodatkowego świadczenia w ramach renty wdowiej wzrośnie do 25 proc.

Ostatecznie, chociaż zmiany w systemie rentowym mogą być skomplikowane, nowa renta wdowia stwarza dodatkowe możliwości wsparcia finansowego dla seniorów, którzy potrzebują stabilizacji w swoich trudnych chwilach. Warto być na bieżąco z informacjami i nie przegapić okazji, która może poprawić jakość życia w okresie emerytalnym.

Źródło/foto: Interia

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie