Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłkę pism do emerytów i rencistów z informacjami na temat ich deklaracji podatkowych. Wysyłane są druki PIT-40A, PIT-11A oraz PIT-11, a ZUS przypomina, że osoby, które ostatnio zmieniły miejsce zamieszkania, powinny jak najszybciej zaktualizować swój adres. W przeciwnym razie dokumenty mogą trafić do innych odbiorców. Kiedy emeryci mogą spodziewać się zwrotu podatku i kto otrzyma który druk? Podsumowujemy.
Wysyłka deklaracji podatkowych
Co roku ZUS kieruje do emerytów i rencistów druki dotyczące obowiązków podatkowych. Niedawno, bo 23 stycznia, instytucja poinformowała, że proces wysyłki już się rozpoczął i będzie trwał do końca lutego.
Emeryci otrzymają kilka rodzajów formularzy: PIT-40A, PIT-11A i PIT-11. Przypominając o konieczności aktualizacji adresu, ZUS zauważa, że nieaktualna informacja może prowadzić do dostarczenia korespondencji w niepowołane ręce.
Co należy wiedzieć o poszczególnych drukach?
Po odebraniu korespondencji warto zwrócić uwagę na konkretne formularze. PIT-40A to roczne zestawienie podatku, które nie wskazuje na ewentualną nadpłatę. W przypadku tego dokumentu emeryt nie musi składać zeznania, gdyż podatek został już rozliczony, chyba że zdecyduje się na skorzystanie z dodatkowych ulg. Istnieje jednak ryzyko, że PIT-40A trafi do osób z niedopłatą. W takim wypadku ZUS może potrącić zaległość z kwietniowej emerytury.
Inaczej przedstawia się sytuacja z PIT-11A, który jest wystawiany, jeśli na podstawie rocznego rozliczenia podatku wynika nadpłata. W tej sytuacji w usłudze Twój e-PIT zostanie przygotowany formularz PIT-37, który emeryt może samodzielnie wysłać lub poczekać, aż zostanie automatycznie zaakceptowany do 30 kwietnia.
Druk PIT-11 trafi do tych, którzy w ubiegłym roku otrzymywali świadczenia po zmarłych lub alimenty potrącone z wypłacanych przez ZUS świadczeń. W przypadku tego druku sytuacja jest zbliżona do PIT-11A; deklarację można wysłać samodzielnie lub czekać na jej automatyczną akceptację do końca kwietnia.
Możliwość zwrotu nadpłaty
Jeżeli emeryt otrzyma PIT-11A, może okazać się, że z rozliczenia wynika nadpłata, która może dotyczyć zaliczek na podatek pobranych z trzynastej i czternastej emerytury. Jak zauważa „Fakt”, w niektórych przypadkach zwrot podatku może wynieść nawet 380 zł. Dotyczy to emerytów, którzy w 2024 roku otrzymali świadczenie brutto w wysokości 2300 zł.
Ile czasu na zwrot podatku?
Czym dłużej czekamy na zwrot, tym więcej emocji w nas narasta. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w przypadku składania deklaracji w formie papierowej, zwrot powinien nastąpić w ciągu trzech miesięcy. Z kolei, jeśli PIT jest wysyłany elektronicznie, czas oczekiwania skraca się do 45 dni. W praktyce, korzystając z usługi Twój e-PIT, można otrzymać zwrot znacznie szybciej – nawet w kilka dni po zatwierdzeniu deklaracji. Warto więc śledzić swoją korespondencję!
Źródło/foto: Interia