Troje aktywistów związanych z organizacją Just Stop Oil oblało pomidorową zupą znane dzieło „Słoneczniki” autorstwa Vincenta van Gogha, które znajduje się w londyńskiej Galerii Narodowej. Incydent ten miał miejsce zaledwie kilka godzin po tym, jak dwoje innych członków grupy zostało skazanych na więzienie za podobny czyn.
Protest w Galerii Narodowej
Aktywiści oblali zupą dwa obrazy Van Gogha: „Martwa natura: wazon z piętnastoma słonecznikami” z 1888 roku oraz „Martwa natura: wazon z dwunastoma słonecznikami” z 1889 roku, pochodzące z uchodzącej za kultową serii. Obrazy te były częścią czasowej wystawy „Poets and Lovers” w National Gallery, a jeden z nich został wypożyczony z muzeum w Filadelfii.
Według oświadczenia kierownictwa Galerii, dzięki zabezpieczeniu w postaci szyby ochronnej, dzieła nie ucierpiały. Sprawcy zostali aresztowani pod zarzutem zniszczenia mienia.
Motywy działania aktywistów
W oświadczeniu zamieszczonym w mediach społecznościowych, organizacja Just Stop Oil przyznała, że ich akcja była formą protestu przeciwko wyrokowi dla innych członków, którzy zostali skazani wcześniej tego samego dnia za podobne działanie.
Skazanie aktywistek
23-letnia Phoebe Plummer oraz 22-letnia Anna Holland, które oblały „Słoneczniki” pomidorową zupą, otrzymały wyroki tego samego dnia — odpowiednio dwa lata oraz 20 miesięcy pozbawienia wolności. Do incydentu doszło w październiku 2022 roku, a aktywistki, po oblanie dzieła, przykleiły się do ściany pod obrazem.
Pomimo że obraz był za szybką ochronną, uszkodzeniu uległa jego rama, a straty oszacowano na ponad 10 tysięcy funtów. Sędzia w uzasadnieniu podkreślił, że aktywistki były bliskie zniszczenia bezcennego dzieła sztuki, narażając je na nieodwracalne uszkodzenia.
Ostatecznie, całe zdarzenie podkreśla napięcie między sztuką a aktywizmem, a także stanowi przykład siły, jaką mogą mieć zarówno ideały, jak i ich skrajne realizacje.
Źródło/foto: Polsat News