Dzisiaj jest 19 września 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Zmieniające się podejście Polaków do małżeństw jednopłciowych: coraz więcej głosów za równością

Według najnowszych badań, 44 proc. Polaków popiera prawo par jednopłciowych do zawierania małżeństw. Co ciekawe, niemal co czwarty ankietowany wyraża chęć, by takie pary mogły adoptować dzieci. Badanie przeprowadzone przez CBOS dostarcza także informacji na temat rozkładu poparcia dla związków jednopłciowych w kontekście preferencji partyjnych.

ROSNĄCA ŚWIADOMOŚĆ I AKCEPTACJA

CBOS odnowił badania dotyczące postaw społeczeństwa wobec osób homoseksualnych po trzech latach. Wyniki pokazują, że od 2008 roku systematycznie rośnie liczba Polaków znających osobiście osoby o orientacji homoseksualnej. W 2024 roku osiągnęła ona rekordowy poziom 47 proc. To ponad trzy razy więcej niż w 2008 roku, kiedy wynosiła zaledwie 15 proc.

Rosnąca akceptacja może być wynikiem większej otwartości osób homoseksualnych w ujawnianiu swojej orientacji. Choć postawy akceptujące przeważają (43 proc.), to jednocześnie 36 proc. Polaków deklaruje niechęć wobec osób homoseksualnych. Co piąty ankietowany przyznaje, że ma ambiwalentny stosunek do osób gay i lesbian.

KTO ZNA OSOBY HOMOSEKSUALNE?

Osoby, które znają geja lub lesbijkę, znacznie częściej wykazują akceptację (65 proc.) w porównaniu do tych, którzy nie mają takich znajomości. W badaniach widoczne są różnice demograficzne: kobiety, młodsze osoby (66 proc. w grupie wiekowej 18-24 lata, a jedynie 25 proc. wśród osób powyżej 65 roku życia) oraz osoby z większych miejscowości (63 proc. w miastach vs. 37 proc. na wsi) deklarują znajomość z osobami homoseksualnymi. Ponadto, lepiej wykształceni (68 proc.) i ci o wyższych dochodach per capita (74 proc.) także częściej znają osoby homoseksualne.

ZA I PRZECIW – SPOŁECZNY DYSKURS

CBOS zauważył znaczący wzrost akceptacji Polaków dla praw osób homoseksualnych w różnych aspektach życia. O 9 pkt proc. zwiększyła się liczba osób, które uważają, że geje i lesbijki powinni mieć prawo do publicznego wyrażania swojej orientacji (z 34 proc. do 45 proc.). O 10 pkt proc. wzrósł odsetek tych, którzy popierają prawo do zawierania małżeństw (z 34 proc. do 44 proc.). Mimo to, 48 proc. badanych pozostaje przeciwnych.

Najwięcej kontrowersji budzi kwestia adopcji dzieci przez pary homoseksualne. Opozycja wobec tego pomysłu wynosi aż 70 proc., przy jedynie 25 proc. zwolenników. Istnieją też wyraźne różnice w postawach w zależności od preferencji politycznych. Najwięcej akceptacji dla osób homoseksualnych deklarują wyborcy Lewicy (85 proc.), podczas gdy wśród wyborców Prawa i Sprawiedliwości jedynie 19 proc. wyraża pozytywne podejście. Natomiast w elektoracie Konfederacji akceptacja sięga 33 proc.

ADOPCJA DZIECI – PODZIAŁY W SPOŁECZEŃSTWIE

Różnice w opiniach na temat adopcji dzieci przez pary homoseksualne są szczególnie wyraźne. Wśród zwolenników Lewicy, 64 proc. opowiada się za tym prawem, w porównaniu z 48 proc. wyborców Koalicji Obywatelskiej i 32 proc. elektoratu Trzeciej Drogi. Z kolei wśród opozycji, zaledwie 10 proc. zwolenników Konfederacji i jedynie 4 proc. wyborców Prawa i Sprawiedliwości popiera tę ideę.

Warto zauważyć, że postawy wobec osób homoseksualnych i kwestii ich praw pozostają w Polsce sporne i często podzielają się w zależności od przekonań politycznych oraz społecznych. Społeczeństwo zmienia się, ale droga do pełnej akceptacji i równości wciąż bywa wyboista.

Bądź na bieżąco i dołącz do grona ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage – polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj nasze artykuły!

PAP/INTERIA.PL.

Źródło/foto: Interia

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie