Wiceminister edukacji, Katarzyna Lubnauer, poinformowała o ustępstwach wprowadzonych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w odniesieniu do rozporządzenia dotyczącego lekcji religii. Jako jeden z przykładów wymieniła dopuszczenie sytuacji, w której religia nie będzie zaliczana do przedmiotów skrajnych w planie zajęć, jeśli na lekcje zapiszą się wszystkie dzieci. Po wprowadzonych zmianach liczba godzin lekcji religii ma zostać zredukowana z dwóch do jednej w tygodniu.
Zgodnie z obecnym rozporządzeniem MEN, dyrektorzy szkół i przedszkoli zyskali większą swobodę w łączeniu dzieci z różnych klas i roczników podczas zajęć z religii. Resort planuje, aby od nadchodzącego roku szkolnego lekcje religii oraz etyki odbywały się raz w tygodniu, przed lub po obowiązkowych zajęciach edukacyjnych.
Propozycje ministerstwa spotkały się z krytyką ze strony przedstawicieli Kościoła, którzy twierdzą, że zmiany są nieuzasadnione i mogą dyskryminować uczniów, jeśli lekcje religii będą odbywać się wyłącznie przed lub po innych przedmiotach.
Katarzyna Lubnauer zaznaczyła w wywiadzie dla TVP Info, że ostatecznie będzie tylko jedna lekcja religii. Podkreśliła, iż ministerstwo starało się skonsultować te zmiany z Kościołem, a decyzja o wymiarze jednej godziny jest, według niej, sensowna. Dodała również, że dotychczasowy czas nauczania religii w szkołach podstawowych był równy łącznemu wymiarowi lekcji historii, WOS-u oraz edukacji dla bezpieczeństwa.
W sprawie niektórych kwestii, Ministerstwo Edukacji Narodowej ustąpiło Kościołowi, przede wszystkim wprowadziwszy zasadę, że lekcja religii nie musi być zawsze pierwsza ani ostatnia w planie zajęć. „Jeżeli wszystkie dzieci z klasy zdecydują się na religię, to ta lekcja może zająć inne miejsce w harmonogramie, jednak podstawowym warunkiem jest to, że nikt nie będzie musiał czekać,” dodała Lubnauer.
Wiceminister poinformowała również, że w klasach I-III szkół podstawowych nie będzie możliwości tworzenia grup uczniów z różnych roczników, jeśli w danej grupie będzie więcej niż siedmioro uczniów. Taka zmiana ma na celu uproszczenie organizacji lekcji.
Na pytanie o termin przedstawienia ostatecznych ustaleń dotyczących rozporządzenia w sprawie nauczania religii, Lubnauer odpowiedziała, że dokument wróci do końca z prac komisji prawniczej.
Obecnie lekcje religii organizowane są w publicznych szkołach w wymiarze dwóch godzin tygodniowo, a zajęcia z etyki są ustalane przez dyrektorów w zależności od potrzeb, pozyskując wcześniejsze zgody rodziców. Uczniowie mogą wybierać między religiami, etyką, uczestnictwem w obu przedmiotach lub całkowitym ich pominięciem.
Źródło/foto: Interia