Fala powodziowa przemieszcza się przez południowo-zachodnią Polskę, a wiele miejscowości znajduje się w strefie zagrożenia. Zgodnie z danymi z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w środę rano stan alarmowy został przekroczony na 62 stacjach pomiarowych, z czego jedna dotyczy dorzecza Wisły, a pozostałe 61 dorzecza Odry. Stan ostrzegawczy z kolei obowiązuje na 36 stacjach, w tym siedmiu na dorzeczach Wisły oraz 29 w dorzeczach Odry.
OSTRZEŻENIA HYDROLOGICZNE
Obowiązują nadal ostrzeżenia hydrologiczne trzeciego stopnia dla górnej i środkowej Odry, a także dla zlewni rzek takich jak Bystrzyca, Kaczawa, Bóbr, Ślęza, Oława, dolna Nysa Kłodzka, Widawa i Nysa Łużycka.
PROGNOZA POGODY
Pomimo przewidywanego pogodnego i słonecznego dnia w większości kraju, na południu możemy spodziewać się przelotnych opadów deszczu oraz lokalnych burz. Na północnym zachodzie i na Wybrzeżu warunki będą suche. W pozostałych częściach Polski wystąpią przelotne opady deszczu, a wschodnia i południowa część kraju mogą być szczególnie podatne na wzrost zachmurzenia.
W pasie od Podlasia, przez Mazowsze do Doliny Kłodzkiej istnieje ryzyko wystąpienia burz, które mogą przynieść opady gradu. Silniejsze podmuchy wiatru mogą osiągać prędkość do 65 km/h.
PODSUMOWANIE OPADÓW
Zgodnie z prognozami IMGW, łączna suma opadów może wynieść od 5 do 10 mm, a w niektórych miejscach aż około 15 mm. W rejonach górskich, w Sudetach i Karpatach, wiatr może osiągać odpowiednio do 75 km/h i 65 km/h.
Mimo to w większości kraju warunki pozostaną przyzwoite. Jedynie w południowym wschodzie po południu może nastąpić pogorszenie warunków atmosferycznych, które stanie się niekorzystne.
Pozostań na bieżąco z najnowszymi informacjami, obserwując nasz fanpage – polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!
Źródło/foto: Interia