Dzisiaj jest 17 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Zmarła prof. Barbara Szacka, autorka książek i ceniona badaczka społeczna

Wielka strata dla polskiej socjologii i środowiska akademickiego – zmarła prof. Barbara Szacka, znakomita socjolożka, której prace na temat pamięci zbiorowej zyskały międzynarodowe uznanie. O śmierci profesor poinformował jej wnuk, Wojciech Szacki, który nawiązując do rodzinnej straty, wyraził głęboki smutek: „Dziś odczuwamy przede wszystkim smutek i pustkę”. Wspomnienie to pojawiło się również na profilu Wydziału Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, z którym zmarła była związana przez wiele lat.

Życie i osiągnięcia prof. Szackiej

Prof. Szacka odeszła w piątek, 17 stycznia, w wieku 95 lat. Jeszcze niedawno, bo zaledwie dwa miesiące temu, miała miejsce prezentacja jej najnowszej publikacji. „Dziś rano [17 stycznia – przyp. red.] zmarła prof. Barbara Szacka, wybitna socjolożka, badaczka pamięci zbiorowej, autorka wielu książek, a także moja Babcia” – napisał Wojciech Szacki na swoim profilu.

Wydział Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego również opublikował smutną wiadomość: „Zaledwie dwa miesiące temu odbyło się spotkanie promujące Jej książkę »Życie i pamięć w mrocznych czasach«. Dziś dotarła do nas bardzo smutna wiadomość o Jej śmierci”.

Wkład w polską naukę

Barbara Szacka, urodzona w 1930 roku, zajmowała się m.in. pamięcią zbiorową oraz socjologią ogólną. przez wiele lat wykładała na Uniwersytecie Warszawskim oraz Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. Była także członkinią Komitetu Etyki w Nauce Polskiej Akademii Nauk oraz Polskiego Towarzystwa Socjologicznego.

Pani Profesor obroniła doktorat na temat teorii społecznej w 1961 roku, a jej badania empiryczne nad pamięcią zbiorową miały charakter pionierski, zarówno w kraju, jak i na świecie. Szacka prowadziła badania przez całe dekady, z różnymi powtórzeniami w latach 1965, 1988 i 2003.

Krytyka realiów socjologicznych w PRL

W obliczu ciemnych czasów PRL, prof. Szacka nieustannie stawiała czoła cenzurze, a jej analizy często gwałciły statut quo promowane przez władze. Wspierana przez prof. Ninę Assorodobraj, prowadziła badania nad polską świadomością historyczną, które wzbudzały niepokój w kręgach rządowych. Z tego powodu niektóre jej prace zostały ocenzurowane, a książka „Życie i pamięć w mrocznych czasach” czekała na publikację przez wiele lat z powodu obaw przed jej treścią.

Prof. Szacka zostawia za sobą znaczący dorobek naukowy oraz wielu uczniów, których zainspirowała. W jej dorobku znalazły się liczne prace, w tym podręcznik „Wprowadzenie do socjologii”, który z pewnością wpłynął na przyszłe pokolenia socjologów. Jej tom wspomnień „Życie i pamięć w mrocznych czasach” stanowi osobisty i społeczny obraz historii, który będzie ważnym głosem w polskiej socjologii.

Zmarła prof. Barbara Szacka, żona cenionego socjologa prof. Jerzego Szackiego, pozostawia po sobie trwały ślad w historii polskiej nauki oraz wielki smutek w sercach tych, którzy ją znali i cenili.

O autorze:

Remigiusz Buczek

Piszę tu i tam, a bardziej tu. Zainteresowania to sport, polityka, nowe technologie.
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie