We wtorek, w wieku 73 lat, zmarł Piotr Pytlakowski, scenarzysta i dziennikarz związany z tygodnikiem „Polityka”. Był jednym z twórców serialu dokumentalnego „Alfabet mafii” z 2004 roku oraz autorem scenariuszy do uznawanych za kultowe seriali „Odwróceni” i „Świadek koronny”.
Ostatnie pożegnanie
„Nie żyje Piotr Pytlakowski. Wspaniały dziennikarz, autorytet, legenda. Smutne to zakończenie roku” – skomentował Mateusz Baczyński na swoim profilu. Pytlakowski był osobą, która na trwałe wpisała się w polski krajobraz medialny, a jego śmierć to duża strata dla środowiska dziennikarskiego.
Życie i kariera Piotra Pytlakowskiego
Urodził się w 1951 roku w Warszawie w rodzinie Jerzego Pytlakowskiego i Sabiny Wiernik. Ukończył studia na kierunku nauk politycznych dla dziennikarzy, które odbywał w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Jego kariera zawodowa obejmowała pracę w takich mediach jak „Przegląd Tygodniowy”, „Gazeta Wyborcza” oraz „Życie Warszawy”. Od 1997 roku związany był z tygodnikiem „Polityka”, gdzie koncentrował się na dziennikarstwie śledczym oraz zagadnieniach dotyczących przestępczości.
Osiągnięcia i uznanie
W 1999 roku zdobył prestiżową nagrodę „Grand Press” w dziedzinie dziennikarstwa śledczego. Poza tym Pytlakowski był współtwórcą 11-odcinkowego dokumentalnego serialu „Alfabet mafii”. Oprócz tego jego scenariusze do „Odwróconych” i „Świadka koronnego” przyciągnęły szerokie grono widzów. W 2010 roku wyreżyserował film dokumentalny „Wszystkie ręce umyte. Sprawa Barbary Blidy”. Jego osiągnięcia literackie również były doceniane, a w 2024 roku otrzymał nagrodę im. Jana Długosza za książkę „Strefa niepamięci”.
W mediach społecznościowych Cezary Łazarewicz opisał Pytlakowskiego jako „człowieka wielkiej uczciwości i wielkiego serca”, co stanowi idealne podsumowanie jego osobowości oraz wkładu w dziennikarstwo.
Źródło/foto: Polsat News