Dzisiaj jest 21 listopada 2024 r.
Chcę dodać własny artykuł

Zmarł Mirosław Mikietyński, który zakończył karierę z powodu nieuleczalnej choroby

Smutna wiadomość dotarła z Koszalina (woj. zachodniopomorskie). 20 listopada zmarł Mirosław Mikietyński, były prezydent tego miasta, powszechnie uznawany za osobę, która znacząco wpłynęła na jego rozwój. W 2010 roku zmuszony był przerwać swoją kadencję z powodu zdiagnozowania nieuleczalnej choroby. Cierpiał na stwardnienie zanikowe boczne, które doprowadziło do paraliżu i przedwczesnej śmierci w wieku 67 lat.

WZDOWIA ŻYCIA I KARIERA

Mirosław Mikietyński sprawował urząd prezydenta w latach 2002-2010, a od 2009 roku był Honorowym Obywatelem Koszalina. Urodził się w Okonku, gdzie zdobył wiedzę na Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie, kończąc ją z wyróżnieniem. Z zawodu był chirurgiem dziecięcym i miał II stopień specjalizacji. Posiadał także otwarty przewód doktorski w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Leona Koźmińskiego w Warszawie.

Początek kariery zawodowej spędził w służbie zdrowia, pracując w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie, którego dyrektorem został po dziewięciu latach. Wówczas aktywnie uczestniczył w pracach sejmowej podkomisji zdrowia, zajmującej się nowelizacją przepisów dotyczących zakładów opieki zdrowotnej. Jego osiągnięcia w dziedzinie zarządzania służbą zdrowia zostały docenione w 2000 roku, kiedy to otrzymał tytuł „Menadżer Roku w Służbie Zdrowia” w pierwszej edycji ogólnopolskiego konkursu pod patronatem Ministerstwa Zdrowia.

POLITYKA I OSIĄGNIĘCIA

Po kilku latach pracy w szpitalnictwie postanowił zająć się samorządem, co okazało się dużym sukcesem. W 2002 roku został pierwszym bezpośrednio wybranym prezydentem Koszalina, a cztery lata później uzyskał reelekcję w pierwszej turze z poparciem blisko 62%. Podczas jego rządów miasto zdobyło istotne wyróżnienia, w tym tytuły takie jak Gmina Fair Play i Lider Zarządzania w Samorządzie Lokalnym.

Jego pierwsza kadencja przypadła na czas dużego bezrobocia, które w Koszalinie wynosiło ponad 20%. Dzięki podejmowanym przez niego działaniom ten wskaźnik spadł do 8% w ciągu sześciu lat rządów. Osobiste uznanie Mikietyńskiego przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który wręczył mu Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, podkreśliło jego znaczenie w lokalnej polityce.

TRAGICZNY FINAŁ

Niestety, jego karierę przerwała brutalna diagnoza – stwardnienie zanikowe boczne, które zmusiło go do rezygnacji z pełnionej funkcji. Choroba doprowadziła do paraliżu, a ostatecznie do śmierci. Pozostawił żonę Urszulę, pediatrę, oraz dwóch synów – Grzegorza i Michała.

PASJE I WSPOMNIENIA

Mirosław Mikietyński był nie tylko politykiem, ale również pasjonatem sportu. Lubił tenisa ziemnego, jazdę na nartach, koszykówkę oraz siatkówkę. Jego ulubionymi gatunkami muzycznymi były jazz oraz literatura science-fiction.

Wiele osób, które miały okazję go poznać, wspomina go z sympatią. „Energiczny, profesjonalny i uśmiechnięty… tak go zapamiętam” – mówi Paweł Wiśniewski, starosta białogardzki, cytowany przez gp24.pl. Senator Stanisław Gawłowski, występując za kadencji Mikietyńskiego jako zastępca prezydenta Koszalina, zaznacza, że „zapisał się złotymi zgłoskami w historii Koszalina i zasłużenie otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta”.

Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie