Leszek Szaruga, znany poeta i pisarz, odszedł z tego świata. Jego dorobek literacki to między innymi współpraca z paryską „Kulturą” oraz Radiem Wolna Europa, a także aktywna działalność opozycyjna wobec władz PRL. Po 1989 roku prowadził wykłady na uniwersytetach, a jego twórczość została doceniona m.in. Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz nominacją do Nagrody Nike.
Życie i Kariera
O smutnym wydarzeniu poinformowały Program Drugi Polskiego Radia oraz Pewne Wydawnictwo, które wydało jego ostatni zbiór wierszy „No i co z tego”. Szaruga był nie tylko poetą, ale także prozaikiem, krytykiem literackim, tłumaczem z literatury niemieckiej, rosyjskiej i ukraińskiej oraz wykładowcą akademickim.
Wczesne Lata
Urodził się 28 lutego 1946 roku w Krakowie jako Aleksander Wirpsza, syn pisarzy Witolda Wirpszy i Marii Kureckiej. W 1968 roku, podczas wydarzeń marcowych, został zatrzymany i aresztowany; w tym czasie przyjął pseudonim Leszek Szaruga.
Literacka Działalność
W dwóch ostatnich dekadach PRL jego utwory ukazywały się w pismach drugiego obiegu. Jako Jan Krajnik i Krzysztof Powoski współpracował z Radiem Wolna Europa, a pod koniec działalności paryskiej „Kultury” stał na czele działu poezji.
Aktywność Społeczna
W 1980 roku włączył się w „apel 64”, mający na celu obronę klasy robotniczej. Przed upadkiem żelaznej kurtyny współpracował z sekcją polską BBC oraz „Deutsche Welle”, żyjąc w Berlinie Zachodnim.
Osiągnięcia Akademickie
Po 1989 roku rozwijał swoją karierę akademicką, prowadząc zajęcia w Szczecinie, Warszawie i Częstochowie. W 2000 roku uzyskał habilitację na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Uznanie i Nagrody
W 2008 roku Ministerstwo Kultury wyróżniło Szarugę Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W 2019 roku otrzymał nominację do Nagrody Orfeusza, a trzy lata później do Nagrody Literackiej Nike oraz Nagrody Poetyckiej im. Kazimierza Hoffmana.
Źródło/foto: Polsat News