Andrzej Potocki, były prezes Piast Gliwice oraz doświadczony polityk związany z Unią Wolności i Unią Demokratyczną, zmarł w wieku 60 lat. „Był jednym z najbardziej rozpoznawalnych i szanowanych polityków pierwszych lat III Rzeczypospolitej” – napisał Paweł Piskorski, przedstawiciel Stronnictwa Demokratycznego.
Informację o jego śmierci przekazał portal 90minut.pl, dla którego Potocki pisał od jego powstania. Potocki zasiadał w Sejmie przez trzy kadencje, a także pełnił funkcję redaktora i prezesa klubu Piast Gliwice. Wiadomość o jego odejściu potwierdził również Paweł Piskorski.
WYRAZY ŻALU I WSPOMNIENIA
„Z najgłębszym żalem żegnam drogiego przyjaciela Andrzeja Potockiego, który odszedł nagle. Andrzej był jednym z najbardziej znaczących i cenionych polityków pierwszych dekad III Rzeczypospolitej” – stwierdził Piskorski na platformie społecznościowej. Podkreślił, że Potocki był członkiem UD, UW i SD, a także wiceprzewodniczącym Europejskiej Partii Demokratycznej.
DROGA ŻYCIA I DOROBEK
Andrzej Potocki ukończył studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, na wydziale filozofii chrześcijańskiej. Swoją karierę polityczną rozpoczął w strukturach NSZZ „Solidarność”, a później odegrał istotną rolę w tworzeniu Ruchu Obywatelskiego Akcja Demokratyczna. Najdłuższą więź nawiązał z Unią Demokratyczną, która po fuzji z Kongresem Liberalno-Demokratycznym przekształciła się w Unię Wolności.
Podziwiany przez wielu, Potocki zasiadał w Sejmie jako przedstawiciel UD oraz UW przez trzy kadencje. W 2001 roku ubiegał się o postawienie w wyborach, lecz nie odniósł sukcesu. Poza polityką próbował swoich sił w lokalnych wyborach oraz w wyborach do Parlamentu Europejskiego, jednak nie udało mu się zdobyć mandatu. Z biegiem czasu oddalił się od polityki.
ZAANGAŻOWANIE W SPORT I INICJATYWY SPOŁECZNE
W latach 2000-2001 był prezesem Piasta Gliwice, a od 2003 roku związany był z portalem 90minut.pl, pełniąc rolę redaktora. W latach 2012–2016 kierował Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Historyków i Statystyków Piłki Nożnej. Działalność Potockiego nie ograniczała się tylko do polityki; był członkiem założycielskim Towarzystwa Europa, a także angażował się w Amnesty International, Zielony Instytut oraz Polskie Towarzystwo Sinologiczne.
Źródło/foto: Polsat News