W polskich lasach, szczególnie w okresie zaburzeń pogodowych, można natknąć się na nietypowy widok. Kawałki gnijącego drewna często nabierają niezwykłej „ozdoby” w postaci delikatnych, lodowych „włosów”. Takie zjawisko nazywane jest potocznie lodowymi włosami i powstaje w efekcie specyficznych warunków klimatycznych, które sprzyjają działaniu pewnego grzyba.
Jak Powstają Lodowe Włosy?
Lodowe włosy tworzą się w wyniku procesu krystalizacji, który jest spowolniony przez grzyby. Woda zgromadzona w gnijącym drewnie jest wypychana na powierzchnię, gdzie w zimnym powietrzu przekształca się w cienkie, podłużne kryształy lodu. Ich delikatność sprawia, że po dotknięciu szybko się topnieją, co pokazuje dostępne w sieci nagranie. Ciekawostką jest, że te lodowe struktury mogą osiągać wysokość nawet 20 cm, a ich średnica wynosi jedynie 0,02 mm.
Bardzo interesującym jest fakt, że lodowe włosy mogą przetrwać do kilku dni, nawet jeśli temperatury w otoczeniu zaczynają się wahać i czasami przekraczają zero stopni Celsjusza.
Historia Odkrycia
Fenomen lodowych włosów został po raz pierwszy opisany przez Alfreda Wegenera w 1918 roku. Niemiecki uczony, pełniący wówczas służbę wojskową, zwrócił uwagę na nieznane mu wcześniej kryształy lodu podczas zimowej wyprawy w lasy w pobliżu francusko-niemieckiej granicy. Pomimo tego, do ostatecznego wyjaśnienia natury zjawiska musiano czekać niemal sto lat. W czerwcu 2015 roku w czasopiśmie „Biogeosciences” zespół naukowców z Niemiec i Szwajcarii przedstawił wyniki badań, które potwierdziły obecność grzyba Exidiopsis effusa w próbkach drewna z lodowymi włosami. Okazało się, że ten grzyb, trawiąc drewno, wypycha wodę na zewnątrz, co prowadzi do tworzenia się lodowych kryształów.
Źródło/foto: Interia