Dzisiaj jest 28 kwietnia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Ziobro komentuje tragiczne wydarzenia: odniesienia do „esbeckich metod” po śmierci Barbary Skrzypek

W poniedziałek Zbigniew Ziobro w swoim wpisie na platformie X poruszył kontrowersyjny temat przesłuchania oraz śmierci Barbary Skrzypek, długoletniej współpracowniczki Jarosława Kaczyńskiego. Krytycznie ocenił działania prokurator Ewy Wrzosek, posła KO Romana Giertycha oraz byłego ministra sprawiedliwości Adama Bodnara, wskazując na „bezpodstawne odmówienie obecności pełnomocnika” podczas przesłuchania. Według Ziobry takie praktyki mogą przywoływać „esbeckie metody”, rzekomo przyczyniające się do większej tragedii. Z drugiej strony profesor Zbigniew Ćwiąkalski argumentuje, że obecność prawnika w takim przypadku nie była konieczna.

OSKARŻENIA I KONFRONTAJE

„Bodnar, Giertych, Dubois oraz Wrzosek ponoszą odpowiedzialność za szykanowanie i zastraszanie zmarłej Barbary Skrzypek. Pani Basia odeszła krótko po szczególnie agresywnym przesłuchaniu, które w zasadzie naruszyło jej prawa, gdyż bezpodstawnie odmówiono jej obecności pełnomocnika. Wydaje się, że te esbeckie metody doprowadziły do jeszcze większej tragedii” — napisał Ziobro na portalu X.

Prokurator Ewa Wrzosek, prowadząca przesłuchanie, w trakcie konferencji prasowej przekonywała, że zarówno Skrzypek, jak i jej prawnik nie wyrażali zastrzeżeń co do przebiegu przesłuchania, które miało odbyć się w atmosferze sprzyjającej współpracy.

WYMOGI PRAWNE A OBECNOŚĆ PEŁNOMOCNIKA

Kwestia obecności pełnomocnika podczas przesłuchania została wyjaśniona przez karnistę i byłego ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ćwiąkalskiego, w rozmowie z „Faktem”. Zaznaczył, że 98 procent świadków przesłuchiwanych jest bez adwokata. „Pełnomocnika dopuszcza się w sytuacji, gdy zachodzi ryzyko zmiany ról procesowych, czyli gdy świadek może stać się podejrzanym. W przypadku pani Skrzypek jasno stwierdzono, że nie groziła jej odpowiedzialność karna” — wyjaśnił Ćwiąkalski.

Barbara Skrzypek zmarła w sobotę 15 marca, co potwierdziła TV Republika. Jarosław Kaczyński zasugerował w stacji telewizyjnej, że jej śmierć może mieć związek z przesłuchaniem, które miało miejsce 12 marca w związku ze śledztwem dotyczącym spółki Srebrna oraz tzw. dwóch wież. W związku z tym prokuratura wszczęła śledztwo dotyczące okoliczności jej zgonu.

REAKCJA POLITYCZNA I DALSZE KROKI

W odpowiedzi na tragiczną śmierć Skrzypek, PiS zorganizował konferencję prasową, podczas której Jarosław Kaczyński zapowiedział złożenie wniosków karnych oraz dyscyplinarnych do prokuratury w tej sprawie. „Mamy w Polsce demokrację walczącą i pierwszą ofiarę śmiertelną tej demokracji” — oświadczył Kaczyński, podkreślając, że „w Polsce po prostu nie obowiązuje prawo, ale dotąd nie było ofiar śmiertelnych. Teraz mamy pierwszą ofiarę. Jest pytanie, ile jeszcze będzie” — dodał, ponownie krytykując rządzących.

O autorze:

Remigiusz Buczek

Piszę tu i tam, a bardziej tu. Zainteresowania to sport, polityka, nowe technologie.
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie