Dzisiaj jest 11 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Zimowy atak spowodował masowe przerwy w dostawie prądu dla tysięcy mieszkańców

Ponad 22 tys. mieszkańców województwa zachodniopomorskiego pozostaje bez prądu – podała Energa Operator. Powodem tej sytuacji są awarie spowodowane intensywnymi opadami śniegu, które dotknęły wschodnią część regionu. Na terenie czynnych jest ponad 80 brygad pogotowia energetycznego, które starają się usunąć skutki tego zimowego ataku.

Grzegorz Baran z Energa Operator przekazał, że trudne warunki pogodowe znacznie utrudniają prace. „Cały czas pada śnieg, co prowadzi do kolejnych uszkodzeń infrastruktury elektroenergetycznej. Niektóre drogi są nieprzejezdne, a wiele linii energetycznych przebiega przez tereny leśne, co dodatkowo komplikuje sytuację” – dodał Baran.

Interwencje straży pożarnej w regionie

Od soboty w Zachodniopomorskiem straż pożarna interweniowała 74 razy, głównie w związku z usuwaniem powalonych drzew i gałęzi. Najwięcej zdarzeń miało miejsce w rejonie Koszalina i Szczecinka. Na szczęście nie odnotowano osób poszkodowanych. Utrudnienia występują również na głównych drogach, gdzie zalega błoto pośniegowe.

Jak informuje GDDKiA, „nasze służby od godzin nocnych pracują, aby zminimalizować skutki zimy. W nocy wykonano ponad 100 wyjazdów, posypując drogi solą. Prognozy są niekorzystne – śnieg ma padać do niedzielnego poranka”.

Świnoujście w stanie alarmowym

W porcie w Świnoujściu stan wody przekroczył o 40 cm poziom alarmowy (580 cm), co jest wynikiem silnego wiatru, który osiągał średnią prędkość do 50 km/h, z porywami do 85 km/h. „Wiatr wieje z kierunku północno-zachodniego i północnego, co powoduje napór wody z Bałtyku” – poinformował Wojciech Basałygo z Urzędu Miasta Świnoujście.

Wysoki poziom wody w porcie utrzymywać się ma do niedzieli. Dopiero wieczorem przewiduje się spadek. Wzrost poziomu wody zauważalny jest również na osiedlach Przytór-Łunowo oraz Karsibór.

Podtopienia w porcie jachtowym

W obliczu sytuacji kryzysowej uruchomiono motopompy, które mają zapobiec zalaniu posesji. Woda jest wypompowywana za wały przeciwpowodziowe, a jedno gospodarstwo zostało zabezpieczone workami z piaskiem. Port jachtowy w miejscowości także doświadczył podtopienia.

Przed południem strażacy zabezpieczyli slipy wzdłuż ulicy Wybrzeże Władysława IV. W działaniach pomogła również Wojskowa Straż Pożarna. „Worki z piaskiem są układane prewencyjnie, aby zapobiec przelaniu wody na chodnik. Nie istnieje zagrożenie dla budynków mieszkalnych” – zapewnił asp. Dariusz Schacht, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej PSP w Szczecinie.

Cała sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Wydział Zarządzania Kryzysowego, który czuwa nad bezpieczeństwem mieszkańców. W tym zimowym chaosie, każdy krok służb ma kluczowe znaczenie, aby zminimalizować skutki kataklizmu.

Źródło/foto: Polsat News

Grupa Energa
Już dziś dołącz do naszej społeczności i polub naszą stroną na Facebooku!
Polub na
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Przeczytaj również:

Artykuły minuta po minucie