Pierwszy tydzień grudnia nie przyniesie typowej zimowej aury. W ciągu dnia temperatury pozostaną powyżej zera, a opady śniegu będą sporadyczne, występując jedynie w wybranych miejscach. Mimo to meteorolodzy przewidują znaczące ochłodzenie w ciągu nadchodzącego tygodnia, z możliwym mrozem na wschodzie i północy kraju.
Warunki pogodowe w grudniu
Grudzień w Polsce będzie zdominowany przez zmiany ciśnienia związane z wyżami i niżami, co skutkować będzie częstymi fluktuacjami pogodowymi. Jednak mroźna i śnieżna zima raczej nas nie czeka.
Na Pomorzu, w Małopolsce oraz w części Kujaw i Górnego Śląska opady przynajmniej w miarę utrzymają się na poziomie charakterystycznym dla tej pory roku. W pozostałych regionach kraju mogą występować nawet mniejsze niż zazwyczaj opady.
Pogoda ciepła na początku grudnia
Początek grudnia zapowiada się dość ciepło, a w ciągu dnia temperatury będą rzadko zbliżać się do zera. Regularne przymrozki można spodziewać się jedynie w nocy.
Sytuacja może jednak ulec zmianie. Modele pogodowe sugerują, że w okolicach 5 grudnia do Polski dotrze arktyczne powietrze, co może skutkować załamaniem pogody i obniżeniem temperatury do nawet -10 stopni Celsjusza w nocy. Największe szanse na pojawienie się mrozu przewiduje się w północnych i wschodnich rejonach kraju, a nawet łagodna zima może zawitać na Podhale.
Mgły i ostrzeżenia meteorologiczne
Pierwszy dzień grudnia przyniesie mgły, a w niedzielę przed południem IMGW ogłosiło ostrzeżenie I stopnia przed gęstą mgłą, która wejdzie w życie wieczorem tego samego dnia.
Ostrzeżenie dotyczy niemal całego kraju, w tym wszystkich terenów województw pomorskiego, wielkopolskiego, lubuskiego, dolnośląskiego, opolskiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, lubelskiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego, a także większości obszarów województw zachodniopomorskiego, śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego.
Alert wejdzie w życie pomiędzy 19 a 22 w niedzielę, 1 grudnia, i będzie obowiązywał do poniedziałkowego poranka. Ostrzeżenie I stopnia przed mgłą oznacza, że miejscami widzialność może wynosić poniżej 200 metrów. Prawdopodobieństwo wystąpienia tego zjawiska IMGW oszacowało na 70-80 procent.
W kolejnych prognozach mogą pojawiać się również miejscowe zachmurzenia i zamglenia.
Źródło/foto: Interia