W nadchodzący weekend doświadczymy prawdziwie zimowych zjawisk atmosferycznych. Choć na opady śniegu nie możemy liczyć, naszą uwagę przyciągnie przenikający mróz, który w kotlinach karpackich może osiągnąć nawet minus 12 stopni Celsjusza. Następujący napływ polarnego powietrza z wschodu przyniesie bardzo niskie temperatury, ale też niekorzystne warunki biometeorologiczne. Czasami pojawi się również silniejszy wiatr.
POGODOWA DOMINACJA WYŻU
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej informuje, że nad Europą nadal rozprzestrzenia się potężny wyż, z ośrodkami nad zachodnią Rosją oraz południową Skandynawią. Tylko zachodnia część kontynentu zmagać się będzie z wpływem niżu znad Atlantyku, podczas gdy Polska znajdzie się w obszarze oddziaływania opisanego wyżu.
W minioną noc, najniższą zanotowaną temperaturą w kraju było minus 7,8 stopnia Celsjusza w Suwałkach, a przy gruncie miejscami odnotowano nawet minus 10 stopni C.
PROGNOZY TEMPERATUROWE
W Warszawie w południe ciśnienie wyniesie 1023 hPa, a jego wartość pozostanie stabilna. W niedzielę prognozowane jest zachmurzenie małe i umiarkowane, które okresami może się nasilać. Maksymalne temperatury będą wahać się od minus 2 do 6-7 stopni C w różnych regionach Polski. Wiatr przewidywany jest w słabej do umiarkowanej sile, przeważnie z kierunków południowo-wschodnich oraz wschodnich.
W stolicy w niedzielę zachmurzenie będzie minimalne lub wręcz bezchmurne, a termometry wskażą około 3 stopni C. W nocy chłód przyniesie temperatury minimalne sięgające minus 5 stopni C. W poniedziałek prognozowane wartości temperatur do 2 stopni C, z podobnymi warunkami zachmurzenia. W nocy możemy oczekiwać lekkiego wzrostu zachmurzenia.
WARUNKI BIOMETEOLOGICZNE I LOBOCI
W nocy temperatury lokalnie w kotlinach karpackich mogą spaść nawet do minus 12 stopni C, natomiast na północnym wschodzie mogą osiągać minus 3 stopnie C. Wiatr będzie przeważnie słaby, ale w regionach nadmorskich możliwe są porywy.
IMGW zwraca uwagę, że w niedzielę warunki biometeorologiczne będą niekorzystne, w szczególności na wschodzie kraju. Na północnym wschodzie z kolei możemy doświadczyć obojętnych warunków.
Jednak istnieje sposób na poprawę samopoczucia – sucha, wyżowa aura z odpowiednią ilością słońca i umiarkowanym wiatrem sprzyja aktywnemu wypoczynkowi na świeżym powietrzu.
Warto śledzić prognozy, aby być gotowym na nadchodzące zmiany w pogodzie! Nasza aplikacja z dokładnymi prognozami umożliwia śledzenie sytuacji pogodowej, co do minuty.
Źródło/foto: Interia